Opoka cyfrowego kontynentu

A za chwilę czytamy, iż "w nowej kulturze komputerów Kościół może szybciej informować świat o swoim <<credo>> i wyjaśniać swe stanowisko wobec każdego problemu czy wydarzenia. Może też wyraźniej słyszeć głos opinii publicznej i prowadzić nieustanny dialog z otaczającym go światem, angażując się dzięki temu jeszcze aktywniej we wspólne poszukiwanie rozwiązań dla licznych, palących problemów ludzkości".

Po tym orędziu przyszły kolejne, w tym papieża Benedykta XVI ze stycznia 2009 r. "Nowe technologie, nowe relacje. Trzeba rozpowszechniać kulturę szacunku, dialogu i przyjaźni". W nim znajdziemy słowa o ewangelizacji cyfrowego kontynentu, które to zadanie stawia Benedykt XVI zwłaszcza młodym, z racji ich umiejętności posługiwania się nowymi środkami komunikacji. "W pierwszych latach Kościoła apostołowie wraz z uczniami szerzyli Dobrą Nowinę w świecie grecko-rzymskim. […] Dziś głoszenie Chrystusa w świecie nowych technologii wymaga dogłębnego ich poznania, aby móc je potem odpowiednio wykorzystać" - czytamy w orędziu.

W każdym razie Fundacja "Opoka" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu 1998 r. Ma służyć Kościołowi katolickiemu w Polsce w zakresie tworzenia systemu elektronicznej wymiany informacji oraz serwisu internetowego www.opoka.org.pl. Z czasem okazało się, że to jedyna religijna strona wśród stu najpopularniejszych witryn w naszym kraju (na 75 miejscu) według badań Megapanelu PBI/Gemius. Liczba unikalnych użytkowników przekroczyła 950 tysięcy już w 2006 r.

"Użytkowników przyciągają na nasze strony najbardziej aktualne zagadnienia, dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie - informacje tekstowe i dźwiękowe Radia Watykańskiego, publicystyka religijna, teologia i filozofia oraz wiadomości ekonomiczne, a także informacje, dotyczące komputerów, Internetu i technologii mobilnych" - mówi Maciej Górnicki, prezes zarządu Fundacji "Opoka".

O znaczeniu i miejscu Fundacji na mapie kulturalnej Polski świadczą nagrody, takie jak "Totus Medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" oraz "Mały Feniks" 2008 od Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich za promowanie w mediach książki katolickiej. Natomiast redakcja "Computerworld" przyznała Fundacji wyróżnienie specjalne w konkursie "Lider Informatyki 2009" w dowód uznania "za wsparcie procesu zarządzania przy pomocy technik informacyjnych i komunikacyjnych w Kościele w Polsce oraz za dzieło wprowadzenia polskiego Kościoła do Internetu i popularyzację sieci jako kolejnego medium ewangelizacyjnego".

Gdzie jesteś bracie?

Redakcja zwróciła uwagę również na Wirtualną Mapę Pielgrzymek, dostępną w portalu "Opoka", która dowodzi otwartości Kościoła w Polsce na nowe technologie i metody komunikowania, twórczo rozwijając koncepcję Web 2.0. "Dzięki niej możemy zobaczyć, w jakim tempie pielgrzymki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Tarnowa i innych miejscowości przesuwają się w kierunku Jasnej Góry" - tłumaczy Maciej Górnicki. Wystarczy, że komórka jednego z pielgrzymów zostanie zlokalizowana za pomocą triangulacji, przez co można określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek wskażą, w którym miejscu są poszczególne grupy. "Choć na pielgrzymkach komórki nie mogą być używane zawsze i wszędzie, o czym stanowi regulamin poszczególnych grup, to jest oczywiste, że większość pielgrzymów sięgnie po nie na wieczornym postoju. Wirtualna Mapa daje się zatem obudować mikroblogami oraz zdjęciami przesyłanymi z trasy" - dodaje ks. dr Józef Kloch.


TOP 200