Opis programów

Analizator Menedżera 4.0

Oferowany przez bydgoską firmę InterLAN pakiet Analizator Menedżera składa się z trzech modułów: Diagnoza Menedżerska, Plan Strategiczny i Problemy Menedżerskie.

Diagnoza Menedżerska to program, pozwalający na analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy. Wykorzystanie go do tych celów wymaga uprzednio wprowadzenia danych do sprawozdań finansowych F-01 lub F-02. W ściśle określonych warunkach dane takie można automatycznie pobrać ze współpracującego oprogramowania F-K. W tym celu użytkownik może skorzystać z pliku tekstowego w formacie proponowanym przez InterLAN (raz opracowana konwersja jest zapamiętana w pomocniczym pliku konwersji) lub z tablic baz danych (*.DBF, *.DB), które zawierają dane umieszczone w standardowych arkuszach F-01 i F-02.

Diagnoza Menedżerska zawiera zestaw zagadnień z analizy fundamentalnej - analizę bilansu oraz rachunku zysków i strat, analizę wskaźnikową, w tym wskaźniki finansowe i efektywności pracy oraz analizę przepływów pieniężnych. Ponadto korzysta z dźwigni finansowej i operacyjnej, pozwala na wyznaczanie progu rentowności, stosuje optymalizację struktury produkcji, umożliwia analizę wartości dodanej. Wszystko to wzbogacone jest graficzną prezentacją wyników na ekranie komputera.

Diagnoza Menedżerska tworzy informacje analityczne o przedsiębiorstwie nie tylko dla potrzeb zarządu, ale również rad nadzorczych, akcjonariuszy, partnerów handlowych i potencjalnych inwestorów.

Program Problemy Menedżerskie zawiera liczne przykłady oraz wzorce-modele związane z zarządzaniem finansami. Obejmuje zagadnienia: wartość pieniądza w czasie, pożyczki, leasing, harmonogramy spłat, efekty podatkowe, wartość akcji i obligacji oraz ryzyko działalności gospodarczej. Program jest zbiorem różnego rodzaju praktycznych narzędzi, użytecznych podczas prowadzenia analiz finansowych, korzystających głównie z tzw. matematyki finansowej.

Plan Strategiczny (Business Plan) jest poświęcony metodyce opracowywania biznesplanu, a w szczególności analiz warunków konkurencji, rynku, finansów pro forma i wrażliwości. Pozwala na sporządzenie symulacji i śledzenie związków między podstawowymi kategoriami ekonomiczno-finansowymi. Korzysta z metod analizy trendów, analizy porównawczej i sektorowej.

Wersja sieciowa Analizatora Menedżera zawiera wbudowane funkcje dla poczty elektronicznej i Internetu. Pozwala to np. na wysyłanie i odbieranie arkuszy F-01 i F-02 (arkusze sprawo- zdawcze określone przez GUS) bez wychodzenia z programu, a także na zdalne zbieranie danych z rozproszonych geograficznie filii przedsiębiorstwa.

Pakiet Analizator Menedżera dysponuje najbogatszym zestawem funkcji analitycznych oraz najlepiej opracowaną i najbardziej szczegółową dokumentacją (książki, pliki pomocy) użytkownika. W jej ramach dostępny jest m.in. samouczek do obsługi programów, zawierający podstawy teoretyczne stosowanych analiz.

Moduł TAE - Analiza Ekonomiczna

Większość oferowanych w kraju komputerowych systemów wspomagających pracę średniej i większej firmy dysponuje własnymi modułami do analizy ekonomicznej. Przykładem takiego rozwiązania jest oferowany przez oleśnicką firmę Olimp Plus system zarządzania Olimp, którego częścią składową jest moduł TAE - Analizy Ekonomiczne. Moduł TAE standardowo współpracuje z modułem FK systemu Olimp (moduł TFK - Program Finansowo-Księgowy), przy czym - według zapewnień producentów systemu - może opcjonalnie przetwarzać dane pochodzące z innych systemów FK.

Zarówno system Olimp, jak i moduł TAE - Analizy Ekonomiczne zbudowano na bazie języka Borland Pascal i wielu własnych procedur. Powstały dzięki temu system pracuje pod kontrolą DOS z możliwością pracy w sieci. Baza danych, do której są składane informacje finansowo-ekonomiczne, ma charakter modułowy. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie danych na różnych komputerach (np. w odległych filiach) i łączenie ich (np. za pośrednictwem Internetu) na jednym, centralnym komputerze. Praca wszystkich modułów, w tym szczególnie TFK i TAE, jest bardzo szybka, co umożliwia zbudowanie wszystkich zestawień (typu dziennik, analityka i syntetyka) od podstaw, od poziomu dokumentów źródłowych (podstawowych, nie skonsolidowanych). Na podstawie tych informacji możliwe jest praktycznie na bieżąco obliczenie wszystkich ważniejszych danych o stanie firmy przy wykorzystaniu modułu TAE (w przypadku ich braku można korzystać z informacji już istniejących w bazie FK).


TOP 200