Okablowanie w nowym centrum danych

Co warto uwzględnić w projekcie

Projekt budowy lub modernizacji centrum danych, które ma intensywnie wykorzystywać wirtualizację, zdaniem specjalistów, jest trudniejszy i bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Dotyczy to między innymi infrastruktury sieciowej i okablowania. Bo nie sprawdza się klasyczne założenie, że wystarczy odpowiednio rozmieścić rzędy szaf stelażowych oraz standardowo zaplanować typową infrastrukturę sieci Ethernet o przepustowości 10 Gb/s, która połączy wszystkie elementy centrum danych.

Uzyskanie optymalnej wydajności i funkcjonalności systemu zwirtualizowanego wymaga, by już we wczesnej fazie projektu dobrze przewidzieć jaka przepustowość sieci powinna być dostępna w różnych obszarach systemu. Dotyczy to zarówno okablowania, jak i parametrów urządzeń sieciowych - przełączników i routerów.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Jednym z ważnych elementów dobrego projektu jest zbudowanie infrastruktury, która umożliwi ograniczenie wymiany danych między węzłami sieci. W praktyce oznacza to, że fizyczne hosty lub nawet maszyny wirtualne powinny znajdować się jak najbliżej siebie. Wówczas wymiana danych w mniejszym stopniu będzie angażować pośrednie węzły sieciowe (np. przełączniki i routery), co zmniejsza wymagania na ich przepustowość.

Jest to ważne, bo niezależnie czy w systemie wykorzystywane jest okablowanie miedziane, światłowody OM3/OM4 czy jednomodowe, każde dodatkowe łącze 40 Gb/s oznacza wzrost kosztów. Dlatego minimalizacja wymagań na przepustowość sieci już w fazie projektowania centrum danych ma dobre uzasadnienie ekonomiczne.

Wielo- czy jednomodowe?

Wielo- czy jednomodowe?

Światłowody wielomodowe zbliżyły się do granicy maksymalnej przepustowości, którą można uzyskać w jednym włóknie. Tego typu kable wykorzystujące wiele włókien są dobrym, ale tylko przejściowym rozwiązaniem w systemach gdzie wymagana jest szybkość transmisji 40 lub 100 Gb/s, a wymiana istniejącego już okablowania światłowodowego zbyt trudna lub kosztowna. Jednak w dalszej perspektywie należy oczekiwać popularyzacji zastosowań światłowodów jednomodowych również jako medium transmisyjnego w centrach danych.

Jedną z metod minimalizacji liczby niezbędnych połączeń jest zastosowanie przełączników ToR (Top-of Rack) instalowanych w szafie stelażowej, które łączą znajdujące w niej grupy serwerów i przesyłających dane do zewnętrznych systemów tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. W takim wypadku, być może tylko sam przełącznik będzie musiał być wyposażony w porty 40 Gb/s do komunikacji z routerem rdzeniowym, a do zapewnienia wewnętrznej komunikacji z serwerami zainstalowanymi w szafie mogą wystarczyć interfejsy 10 Gb/s.

Niestety trzeba sobie zdawać sprawę, że zaprojektowanie infrastruktury zoptymalizowanej pod kątem ograniczenia ruchu sieciowego jest trudne bo wymaga współpracy osób odpowiedzialnych za projektowanie i wdrożenie różnych sprzętowych i programowych elementów systemu. Oprócz tego optymalizacja taka z reguły ogranicza uniwersalność infrastruktury i możliwości jej skalowania w przyszłości.

Między pełną niezawodnością a budżetem

Kolejny problem, który należy rozwiązać w fazie projektowania to określenie optymalnego poziomu redundancji połączeń między segmentami lokalnej sieci LAN.

Jeśli budżet jest napięty, to zmniejszenie liczby takich łączy może być metodą uzyskania znaczących oszczędności. Projektant musi jednak dokonać dobrej oceny, gdzie można zrezygnować z duplikacji okablowania, a gdzie nie powinno to mieć miejsca ze względu na bezpieczeństwo i niezawodność działania systemu.


TOP 200