Od projektu do eksploatacji

Nadążać za zmianami obciążenia

Przy projekcie należy wziąć pod uwagę nie tylko maksymalne parametry niezbędne do utrzymania systemów w ruchu. Ważne są także zmiany tych parametrów, obejmujące nierównomierność dobową i godzinową obciążenia serwerowni, które przekładają się wprost na zmiany produkcji ciepła. W nowoczesnych centrach przetwarzania danych, w których nieużywane maszyny mogą być automatycznie wyłączone, zmiany ilości wydzielanego ciepła są bardzo duże, nawet do 10 razy.

System zasilania oraz chłodzenia powinien być tak zaprojektowany, aby nadążał za wszelkimi zmianami. Musi odprowadzić znaczną ilość ciepła spowodowaną maksymalnym obciążeniem w szczycie obliczeniowym (a są to dość duże moce, nieraz liczone w setkach kilowatów), a w godzinach pozaszczytowych ma pracować oszczędnie i wystarczająco wydajnie. Jest to trudne zarówno w przypadku systemów zasilania gwarantowanego (typowe zasilacze awaryjne o ciągłej konwersji napięcia najsprawniej pracują przy prawie maksymalnym obciążeniu), jak i urządzeń chłodzenia, dlatego poznanie parametrów eksploatacyjnych infrastruktury IT ma duży wpływ na projekt rozwiązań.

Parametry pod kontrolą

Oprócz samego odprowadzania ciepła, należy opracować system, który zapewni utrzymanie wilgotności w granicach wyznaczanych przez wymagania optymalnej eksploatacji sprzętu. Zimą wilgotność powietrza spada do bardzo niskich wartości, czasami poniżej 10% po podgrzaniu. Z drugiej strony jest stan po letniej burzy z ulewą, gdy ciepłe powietrze może być niemal całkowicie nasycone parą wodną.

Po schłodzeniu powietrza, może występować skraplanie wody w niektórych elementach elektroniki, powodując zwarcia, ten stan może również działać niszcząco na wrażliwe podzespoły. Powietrze zewnętrzne może być groźne, jeśli jest wprowadzane bez kontroli i uzdatniania. Należy przewidzieć w projekcie instalację urządzeń klimatyzacji precyzyjnej, które zajmą się utrzymaniem wilgotności w pożądanych granicach, regulując także wilgotność w obu kierunkach.

Łatwa modernizacja

Dobrze zaprojektowana konstrukcja umożliwi łatwą wymianę lub dostosowanie poszczególnych elementów, dotyczy to także ewentualnych przemieszczeń podzespołów w serwerowni. Istnieją na rynku rozwiązania, które umożliwiają podłączenie nowych wymienników ciepła, czy innych urządzeń nawet bez przerywania pracy istniejącego obwodu, są także dostępne specjalne łącza elastyczne. Zatem instalacja chłodząca wcale nie musi być całkowicie przywiązana do konkretnego miejsca w centrum danych. Jeśli projektant i wykonawca to przewidział, system może być elastyczny, łatwy w rozbudowie i bardzo wydajny. Gdy wszelkie zmiany są dokonywane już w istniejącym obiekcie, koszty będą większe, a modernizacja może się wiązać z wymianą sprzętu.


TOP 200