Od nieznanego do najważniejszego

Perspektywy rozwoju

Niedawno Nordea Bank Polska zakupił drugą macierz 3PAR, którą można rozbudować do ośmiu kontrolerów.

Obecnie pełni ona funkcję macierzy zapasowej. Umieszczone są tam m.in. bazy standby. Wygląda na to, że macierze 3PAR pozostaną trzonem zasobów pamięci masowych banku. W planach są bowiem dalsze prace rozbudowy sieci SAN, rozbudowa macierzy backupowych i separacja zasobów, a dla wirtualizowanych systemów - są nimi głównie Windows i Linux - przewidziany jest zakup oddzielnej macierzy. Środowisko wirtualne rozwija się dynamicznie i niezwykle szybko wzrasta zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. "Planujemy dedykowanie osobnych macierzy dla określonych grup systemów w zależności od ich charakterystyki. Skala utrzymywanych przez nas systemów jest już zbyt duża, aby kumulować tak szybko rozrastające się systemy w jednym środowisku pamięci masowych" - konkluduje Jarosław Pilachowski.

Komentarz
3PAR - wprowadzając na rynek w 2003 r. architekturę InServ - stworzył tym samym całkowicie nową klasę rozwiązań pamięci masowych dla przedsiębiorstw, ochrzczoną mianem Utility Storage. Innowacyjne podejście do konstrukcji wielu elementów macierzy przyniosło nadspodziewanie dobre wyniki. Wykazywały to od samego początku niezależne testy, opinie ekspertów, jak i - co chyba najważniejsze - praktyczne doświadczenia klientów.

Macierze 3PAR są liderami klasyfikacji SPC-1 (www.storageperformance.org), ciągle przodują w ocenach i rankingach firm analitycznych, powiększa się grono instytucji, które z powodzeniem z nich korzystają. Mimo tego, że obecnie oferowane macierze serii F i T są już kolejnymi generacjami urządzeń, to pryncypia architektury InServ pozostają niezmienione. Macierz wykorzystuje w wyjątkowo efektywny sposób dyski, pamięć cache i porty FC. Unikalna technologia Thin Provisioning pozwala zaś zapanować wreszcie nad procesem planowania inwestycji w zakresie infrastruktury (tzw. capacity planning) i to w sposób przynoszący bardzo wymierne korzyści finansowe. Trudno przecenić tego typu walor w trudnych ekonomicznie warunkach, w jakich obecnie działa wiele przedsiębiorstw.

Wydajność, elastyczność i prostota rozwiązań 3PAR czynią go użytecznym narzędziem do budowania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury IT, zwłaszcza dla zwirtualizowanych centrów danych. Nie sposób nie zauważyć, że nawet konkurencja - wprost tego rzecz jasna nie przyznając - dostrzegła zalety nowego podejścia do budowy macierzy dyskowych. Analogie do 3PAR w architekturach nowych produktów ogłaszanych ostatnio przez największych tego rynku są już widoczne. Nie bez znaczenia jest jednak to, że 3PAR posiada, co najmniej kilka lat przewagi technologicznej nad konkurentami, m.in. własne specjalizowane układy scalone ASIC, sprawdzone wersje oprogramowania i bezcenne doświadczenia użytkowe. W Polsce użytkownicy tej technologii mogą oceniać jej walory już od 2005 r.

Wiesław Wilk, wiceprezes i dyrektor techniczny w Polcom


TOP 200