OLE - klucz do przedsiębiorstwa

* OLE Across Platform to metoda przeniesienia aplikacji z Windows i głównych elementów interfejsu OLE na inne systemy operacyjne. Microsoft wybrał już czterech dostawców techniki emulacji Windows i wsparcia funkcji API z zestawu Win32 w systemach Unix i Macintosh. Zawarł także porozumienia z Software AG i Digital Equipment Corp. w celu przeniesienia Network OLE i innych elementów OLE na 18 głównych platform unixowych, Macintosha, IBM MVS, AS/400 i inne systemy.

* OLE Team Development to wspólne repozytorium (składnica) informacji o obiektach w aplikacjach, umożliwiająca ich efektywne wykorzystywanie przez programistów, niezależnie od tego, jakich narzędzi używają. Repozytorium opracowuje Texas Instruments we współpracy z Microsoft.

Microsoft zamierza korzystać z tego repozytorium we wszystkich swoich systemach do opracowania aplikacji, łącznie z Visual C++ i Visual Basic oraz opublikować dane o jego interfejsie w celu umożliwienia innym producentom używania go w swych narzędziach.

Problemy

Enterprise OLE to nie tylko dystrybucja elementów w sieci. Wielu użytkowników rozwiązań architektonicznych aplikacji rozproszonych, np. CORBA (Common Object Request Broker Architecture, opracowana przez Object Management Group) czy OpenDoc (opracowana przez IBM, Apple i Novell), wyraża wątpliwości czy Microsoft zamierza zintegrować z Network OLE możliwości współpracy z tymi standardami. Na szczęście w Polsce ten problem praktycznie nie występuje.

Wadą istniejącego standardu CORBA jest skomplikowana implementacja oraz trudności w modyfikacji - potrzeba do tego współpracy i zgody ponad 500 uczestników OMG. Z tego punktu widzenia czuwanie nad całością przez jednego producenta rokuje dobre nadzieje, jeśli chodzi o utrzymywanie standardu i wprowadzanie modyfikacji. Wadą jest jednak zależność od pozycji i dobrej woli jednego dostawcy - czego nikt specjalnie nie lubi.

Kto wygra?

W przeszłości Microsoft zawsze dążył do zdominowania pewnych rynków - i udawało mu się to. Czy i tak będzie z OLE? Nawet jeśli technologia zawarta w OpenDoc i CORBA jest lepsza niż to, co oferuje OLE, to ma ono zasadniczą zaletę - jest dostępne na każdym PC z Windows. Na dodatek Microsoft zapowiada ścisłą współpracę OLE z Java, co ułatwi opracowanie aplikacji dla Internetu.

Zwolennicy OLE mają do dyspozycji wiele narzędzi korzystających z tego interfejsu, a ODBC jest na tyle popularne, że istnieją sterowniki ODBC z aplikacji Windows do praktycznie każdego systemu zarządzania bazami danych. Jest więc raczej pewne, że najprostsza droga do rozproszonych aplikacji wiedzie przez Enterprise OLE.


TOP 200