OCF opracuje nowe standardy dla Internetu rzeczy

Jednym z głównych mankamentów Internetu rzeczy (środowisko sieciowe IoT) jest brak akceptowanych przez cały przemysł IT standardów. Dlatego kilka firm (w tym Qualcomm, Intel, Samsung i Cisco) zdecydowało się powołać do życia kilka dni temu OCF (Open Connectivity Foundation) – fundację, która podejmie trud opracowania takich standardów.

Open Connectivity Foundation ma jeden podstawowy cel – opracować zestaw standardów, dzięki którym wszystkie urządzenia IoT instalowane w domach oraz w firmach będą mogły komunikować się ze sobą. To ważne wydarzenie biorąc pod uwagę fakt, że firmy wchodzące w skład Open Connectivity Foundation wspierały do tej pory nierzadko różne koncepcje rozwoju środowiska IoT (należąc do takich organizacji zajmujących się Internetem rzeczy, jak Open Interconnect Consortium i AllSeen Alliance). i co za tym idzie, różne standardy. O Open Interconnect Consortium pisaliśmy swego czasu tutaj.

Data powołania do życia Open Connectivity Foundation nie wydaje się być przypadkowa, gdyż informację taką podano do publicznej wiadomości na kilka dni przed inauguracją barcelońskich targów Mobile World Congress, na których o urządzeniach IoT będzie się zapewne wiele mówić. Oczekuje się, że pierwsze urządzenia pracujące zgodnie ze standardami opracowanymi przez Open Connectivity Foundation mogą się pojawić na rynku jeszcze w tym roku.

Zobacz również:

AllSeen Alliance dalej istnieje i należące do tej organizacji firmy Qualcomm i Microsoft dołączyły od razu do Open Connectivity Foundation. Qualcomm ogłosił jednocześnie, że będzie aktywnie działał w obu organizacjach chcąc w ten sposób przyczynić się do powstania standardów IoT akceptowanych przez cały sektor IT. Z kolei Microsoft zapowiada, że opracowywane przez niego rozwiązania IoT będą spełniać wszystkie wymogi stawiane przez przyszłe standardy opracowywane przez Open Connectivity Foundation.