Nowości z Intel Developer Forum

Układ produkowany w wersji "desktop" jest o 45 proc. mniejszy niż oferowane do tej pory przez Intel kontrolery, dzięki czemu konstruktorzy mogą w tej samej przestrzeni umieszczać kontroler Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet. Dzięki takiemu rozwiązaniu technologia Gigabit Ethernet zostanie na pewno dużo szybciej zaakceptowana i upowszechni się w komputerach PC. Układ obsługuje połączenia miedziane.

Intel zaprezentował też kontroler (pojedynczy scalak) zawierający dwa porty Gigabit Ethernet - jest to produkt, który znajdzie zastosowanie w silnych serwerach. Kolejny kontroler (jednoportowy) został zaprojektowany dla stacji roboczych najwyższej klasy. Oba produkty obsługują opcje, takie jak równoważenie obciążeń, agregowanie połączeń i interfejs PCI-X.

Intel, projektując układy Gigabit Ethernet, ma świadomość, że "wąskim gardłem" jest w takich środowiskach magistrala danych komputera, która potrafi znacznie ograniczyć ogólną przepustowość. Dlatego firma poświęciła na forum sporo czasu omówieniu technologii InfiniBand (magistrala danych kolejnej generacji, która może przesyłać je z szybkością od 500 MB/s do nawet 6 GB/s), dzięki której magistrala poradzi sobie bez problemu z masą pakietów odbieranych z sieci Gigabit Ethernet.

Niektórzy producenci sprzętu sieciowego zademonstrowali na forum swoje najnowsze produkty, zwracając szczególną uwagę na kwestię zgodności z innymi rozwiązaniami, możliwość obsługi klastrów i zastosowanie w obszarze aplikacji wyszukujących i przechowujących dane.

Procesory sieciowe

Intel zaprezentował na forum trzy nowe procesory sieciowe: IXP2800 (do superszybkich ruterów przełączających), IXP2400 (do obsługi wielozadaniowych ruterów i innych urządzeń sieciowych) oraz IXP425 (do obsługi cyfrowych linii abonenckich DSL oraz w aplikacjach świadczących bezprzewodowe usługi internetowe).

Jeśli wierzyć zapewnieniom producenta, nowe produkty są szesnaście razy szybsze od modeli oferowanych wcześniej. Mają pracować z różnorodnymi aplikacjami - od domowych, przez biurowe, aż do silnych ruterów przełączających stosowanych przez usługodawców internetowych.

Procesory IXP2800 i IXP2400 są w pełni programowalne i oferują następujące szerokości pasm: 10 Gb/s (OC-192) i 2,5 Gb/s (OC-48). Układy wykorzystują mechanizm "Hyper Task Chaining", który pozwala procesorowi na jednoczesne wykonywanie wielu operacji.

Procesor IXP2800 będzie pierwszym układem komunikacyjnym wytwarzanym w technologii 0,13 mikrona. IXP425 nadaje się do obsługi aplikacji multimedialnych za pomocą mediów, takich jak: DSL, łącze kablowe, HDLC, IEEE 802.11x i Ethernet. Specjaliści szacują, że procesory sieciowe, mające tyle zalet, zastąpią w przyszłości układy typu ASIC, które pracują co prawda bardzo szybko, ale mają jedną podstawową wadę - nie można ich programować.

Warto przy okazji wspomnieć o kolejnej nowości Intela - zintegrowanym procesorze wejścia/wyjścia IOP321 (opartym na zaawansowanej technologii Intel XScale), dzięki któremu aplikacje składujące dane będą pracować o wiele szybciej. Procesor IOP321, taktowany zegarem 400 lub 600 MHz, jest zoptymalizowany pod kątem uzyskania wysokiej wydajności sieciowych urządzeń składujących, przy jednoczesnym niskim koszcie. Obniżony pobór moc powoduje, że układ wydziela niewiele ciepła (odpada konieczność intensywnego chłodzenia), a jednoukładowa konstrukcja umożliwia konstruktorom zaoszczędzenie miejsca na płycie głównej. Procesor wejścia/wyjścia IOP321 obsługuje magistralę PCI-X.

Procesory sieciowe IXP2800 i IXP2400 będą sprzedawane w cenach (odpowiednio): od 485 do 695 USD i od 230 do 360 USD (w zależności od szybkości pracy). Produkty testowe będą dostępne w trzecim kwartale br., a handlowe pod koniec roku. Procesor sieciowy IXP425 został wyceniony na 25-45 USD (w zależności od szybkości pracy). Procesor będzie dostępny w sieci handlowej w III kw. br. Procesor wejścia/wyjścia IOP321 jest już dostępny (tylko dla partnerów OEM) w cenie 54 USD (400 MHz) i 74 USD (600 MHz). Wszystkie ceny odnoszą się do partii po 10 000 szt.


TOP 200