Nowoczesny bank

Strażnik majątku

Najwygodniejszym miejscem przechowywania niewielkich ilości gotówki przeznaczonej do wypłat jest elektroniczny podajnik, zwany dyspenserem. Urządzenie w swoim sejfie przechowuje zapas gotówki, którą wydaje w limitowanej ilości na żądanie kasjera. Niektóre z takich urządzeń potrafią pobierać wpłaty i dokonywać ponownego wydania banknotów. Dzięki ponownemu wykorzystaniu wpłacanych banknotów (a nie separowaniu wpłat wrzuconych do wrzutni i wypłat z klasycznego dyspensera), ilość gotówki w kasach banku może być kilkukrotnie mniejsza niż w modelu klasycznym. Dzięki monitorowaniu ilości wydanych banknotów oraz odpowiedniej konstrukcji urządzenia, łup ewentualnego rabusia byłby niezbyt duży. Złodzieje dobrze o tym wiedzą, dlatego solidnie wykonany dyspenser gotówki jest istotnym sprzymierzeńcem kasjera.

Chociaż dzisiejsze banki większość transakcji wykonują bezgotówkowo, nadal przechowują dość znaczną liczbę banknotów w oddziałach. Banknoty i monety przechowywane są w sejfach, które wyposażane są w różne zamki. Oprócz elektronicznych, stosowane są skomplikowane zamki mechaniczne, odporne na błędy w oprogramowaniu, trudne do sforsowania i zapewniają bardzo dobre bezpieczeństwo. Nowoczesne zamki umożliwiają zmianę klucza, który otwiera sejf, a nawet blokowanie dostępu kluczom o konkretnych wzorach. Klucze mechaniczne bardzo często wykorzystują mechanizm wymiennych wkładek dokręcanych do rączki, dzięki czemu sam klucz jest niewielki, może być bardzo skomplikowany, a jednocześnie łatwy w użyciu. Rączka może bezpiecznie znajdować się przy sejfie, gdyż sama nie umożliwia otwarcia zamka. Oprócz tradycyjnych kluczy i zamków szyfrowych, stosuje się także mechanizmy biometryczne, ale najczęściej chronią one dostępu do pomieszczeń, w których znajduje się sejf.

Większość oddziałów banku jest czynna w pewnych godzinach, oddziały całodobowe praktycznie nie występują w polskich warunkach. Dlatego bardzo ważnym zabezpieczeniem sejfów są mechanizmy zegarowe. Zamek taki, po zamknięciu sejfu, nie pozwoli na otwarcie przed określoną godziną, nawet jeśli osoba posiada klucz i zna właściwą kombinację szyfrową.

Jeśli bank posiada specjalne pomieszczenie, przeznaczone do przechowywania depozytów o bardzo dużej wartości, przy przekazywaniu gotówki ze skarbca stosuje się specjalne zabezpieczenia. Jednym z nich jest śluza, która uniemożliwia sforsowanie dostępu do skarbca podczas przekazywania przedmiotów. Śluza taka jest wyposażona w dwoje drzwi, a zabezpieczenia mechaniczne oraz elektroniczne uniemożliwiają otwarcie ich obu w tym samym czasie. Takie urządzenie utrudnia rabunek przy przekazywaniu depozytów do i ze skarbca.

Alarm, złodzieje są w banku!

2,5 mln

bankomatów ma być zainstalowanych do końca 2013 r. w 170 krajach na świecie, których banki oferują tę usługę. Najszybciej rozwijającym się regionem jest Europa Środkowo-Wschodnia.

Zabezpieczenia techniczne, takie jak sejfy, kraty i śluzy, pełnią funkcję opóźniającą, zmuszając złodzieja do długiej i ciężkiej pracy. Uzupełnieniem takich urządzeń są systemy alarmowe, których zadaniem jest możliwie wczesne powiadomienie o intruzie na terenie strzeżonego obiektu. Stosowane są też systemy monitoringu wizyjnego, połączone z dobrze umieszczonymi kamerami. Zarejestrowany obraz może wydatnie pomóc policji, ponadto straż bankowa może zdalnie nadzorować dane pomieszczenie.

Oprócz zwykłych urządzeń, takich jak rejestratory, dostępne są nowoczesne rozwiązania, które analizują obraz wideo dostarczany przez kamery. System taki potrafi automatycznie wszcząć alarm w przypadku wykrycia intruza w polu widzenia kamery, możliwa jest także konfiguracja, która zwróci uwagę ochronie o tym, że na parkingu firmowym zaparkował samochód, którego o tej porze być tam nie powinno. Podobnie system może ostrzec ochronę, gdy na parking wjeżdża samochód służbowy danej instytucji (o właściwych tablicach rejestracyjnych) ale kierowcą nie jest pracownik firmy. Przyczyną alarmu może być przejście nieznanej osoby korytarzem, którym powinni przechodzić jedynie pracownicy banku albo pojawienie się osoby w pobliżu sejfu w godzinach, gdy jest on zamknięty, a bank nie pracuje.

Skojarzenie systemu wizyjnego z mechanizmami kontroli dostępu - np. za pomocą kart inteligentnych lub biometryki - sprawia, że dobrze wyszkolony strażnik będzie mógł sprawniej podejmować właściwe decyzje. W pewnych przypadkach system ochronny może wyświetlać podpowiedzi, a istotne działania może podjąć automatycznie, kierując się przy tym zaprogramowaną procedurą. Tego typu system, chociaż jest rzadko spotykany w polskich warunkach, spełni swoją rolę w przypadku napadu, odpowiednio wcześnie powiadamiając służby ochrony, które mogą podjąć interwencję.


TOP 200