Nowe oblicza hostingu

Zainteresowania gigantów

Rosnąca atrakcyjność rynku usług hostingowych - zarówno w Polsce, jak i na świecie - sprawia, że interesują się nim także operatorzy telekomunikacyjni, którzy kilka lat temu zlekceważyli ten segment. W miarę jednak zmiany struktury przychodów, mogą oni wrócić do inwestycji. "Operatorzy mają dwa atuty: bazę klientów oraz wdrożone u siebie procesy billingu. Niektórzy już dostrzegli tę szansę. BT buduje nowe centrum usług" - mówi Jacek Diehl, prezes DCS Computer Consultants Group, świadczącej m.in. usługi hostingu aplikacji. "Z punktu widzenia tak dużych dostawców usług, najważniejszym problemem może okazać się jednak nie tyle sama możliwość świadczenia usług, co gotowość do ich absorpcji przez klientów" - dodaje.

Na pewno interes w usługach hostingowych dostrzegły firmy, takie jak Google, oferujący usługę Google Sites, czy od niedawna hosting aplikacji w ramach Google Apps Engine. "Może za jakiś czas usługa Internetu czy hostingu będzie czymś takim samym jak usługa doprowadzenia prądu elektrycznego do gniazdka. Początki elektryfikacji wiązały się z budową lokalnych elektrowni, które z czasem połączyły się w jedną sieć" - konkluduje Jacek Diehl.

Artykuł oparty został o wypowiedzi uczestników Okrągłego Stołu Computerworld poświęconego wyzwaniom branży hostingowej. Sponsorem spotkania był Microsoft Polska.

<hr>

Dla Computerworld Polska komentuje Ronald Binkofski,dyrektor działu Developer & Platform Evangelism w Microsoft Polska

Nowe oblicza hostingu
Z punktu widzenia klienta, podstawowym zadaniem dostawcy usług hostingowych jest zapewnienie infrastruktury i niezbędnych środków technicznych, aby dana witryna mogła działać. Jednak czasami oczekiwana funkcjonalność jest dostępna w ramach gotowej aplikacji czy systemu. Wymagane jest tylko dostrojenie jej do konkretnych potrzeb. Z tego powodu w modelu usługowym dostępny jest Exchange Server (np. w DCS) czy platforma Dynamics CRM 4.0. Także w Polsce produkowane są aplikacje, z których można korzystać w modelu usługowym. Mogą one stanowić podstawę własnych rozwiązań. Dobrym przykładem jest tu Logotec Engineering i Mobile Connector umożliwiający integrację rozwiązań branżowych i udostępnianie ich funkcjonalności na jednej platformie mobilnej.

Jeżeli funkcjonalność "serwerowa" będzie dostępna jako zbiór usług, to w ramach jednej aplikacji można skorzystać np. z dzielonego kalendarza (Exchange), synchronizacji z systemami mobilnymi i użyć tzw. klocków składowych z Dynamics, jako elementów własnego systemu do zarządzania relacjami z klientem. Tego typu usługi, oferujące dodatkową funkcjonalność, mogą uzupełniać tradycyjnie rozumianą ofertę dostawcy hostingu. Warto też zauważyć, że czasami potrzeby aplikacji znacznie wykraczają poza to, co może on zaoferować, np. gdy jest potrzeba przechowania gigantycznych rozmiarów danych, czy też elementy, które wymagają dużej mocy obliczeniowej.

Microsoft w ramach Windows Live oferuje całą gamę usług, od mechanizmów lokalizacyjnych (Virtual Earth) i wyszukiwawczych (Live Search), przez mechanizmy zarządzania tożsamością, komunikacje czy mechanizmy przechowywania danych. Dla większości usług zdefiniowane jest SLA. Nowymi elementami w tej ofercie jest pojemnik dla aplikacji WWW - SQL Server Data Services (dostępny w 2009 r.). Jest to rozproszona baza danych, z którą aplikacje komunikują się za pośrednictwem HTTP/REST o nieograniczonej skalowalności i pojemności. Klient wnosi opłaty za fizycznie używane zasoby.

Innym przykładem są usługi Biztalk Services, które pozwalają budować systemy integracyjne z wykorzystaniem Internet Service Bus, gdzie broker integracyjny jest dostępny online. Dostępna jest także platforma Live Mesh (obecnie w wersji technology preview) do realizacji systemów w modelu Software+Services, gdzie zintegrowanych jest wiele usług przydatnych w tego typu aplikacji. W ten sposób powstają aplikacje internetowe, które wykorzystują nie tylko infrastrukturę dostawcy usług hostingowych, ale także i usługi zewnętrzne. Dodatkowo coraz więcej aplikacji WWW to nie są klasyczne aplikacje renderujące kod HTML. Coraz intensywniej wykorzystywany jest DHTML, AJAX czy JavaScript. Wraz z wprowadzeniem Silverlight 2.0 (plugin wizualizacyjny) po stronie przeglądarki klienta pojawi się "mini" CLR (Common Language Runtime), co pozwoli zamiast JavaScript, używać znacznie nowocześniejszych i wygodniejszych języków - jak C#, czy dynamicznych - IronPython, IronRuby. W ten sposób projektant interakcji ma do dyspozycji znacznie bogatsze narzędzia.

Przemianie ulegają także same platformy (framework) związane z programowaniem WWW. Coraz większy nacisk kładzie się na właściwą architekturę, czy ogólnie organizację witryny. Czasy, gdzie webmaster siadał i kodował odchodzą do przeszłości. Narzędzia, takie jak ASP.NET, AJAX, czy ASP.NET MVC (Model-View-Controller) pozwalają twórcy operować na znacznie wyższym poziomie abstrakcji, szczegóły implementacyjne zostawiając frameworkowi. Dodatkowo tego typu framework może wykorzystywać elementy realizowane, w np. Silverlight budując prawdziwą aplikację RIA.


TOP 200