Nowe horyzonty

Enterprise One 8.9 będzie obejmował siedem linii produktów (m.in. Supply Chain Management, Customer Relationship Management, Financial Management, Assets Lifecycle Management, Project Management). Na konferencji PeopleSoft Connect, która odbyła się w Barcelonie pod koniec października br., nowy właściciel

J.D. Edwards zapewniał, że zostaną utrzymane trzy linie produktowe: PeopleSoft Enterprise (macierzysty produkt PeopleSoft), PeopleSoft Enterprise One (dotychczasowy J.D. Edwards OneWorld Xe i jego linie rozwojowe) oraz PeopleSoft World (dotychczasowy J.D. Edwards WorldSoftware). PeopleSoft Enterprise One będzie strategicznym produktem na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Użytkownicy produktów J.D. Edwards nie będą zmuszani do migracji do rozwiązań PeopleSoft.

Oracle Polska Oracle E-Business Suite

Nowe horyzonty

Udział największych producentów w rynku ERP w Polsce w 2000 r. (w mln USD)

Wersja Oracle E-Business Suite 11.5.9 pojawiła się w Polsce dwa miesiące temu. Poprzedza ją wersja 11.5.8, wydana na przełomie 2002 i 2003 r., na rynku polskim zaoferowana w pierwszym kwartale br. Oracle coraz bardziej stawia na farmację jako rynek dla specjalizowanej wersji swojego systemu. Z punktu widzenia produkcji leków bardzo istotne jest prawidłowe tworzenie i przetwarzanie wszelkiej dokumentacji procesu produkcyjnego, zarówno jeśli chodzi o recepturę każdego leku, jak i śledzenie wytwarzania i dystrybucji każdej jego partii. Ma to szczególne znaczenie przy tzw. walidacji, którą przechodzą wszystkie systemy wdrażane w przemyśle farmaceutycznym. Bezpośrednio wiąże się też z procedurą dopuszczania wytwarzanych leków do obrotu na rynkach poszczególnych krajów. Powinno być również możliwe poddanie dokumentacji w każdej chwili audytowi jednostki kontrolnej. W nowej wersji systemu Oracle'a jest możliwe całkowite zrezygnowanie z dokumentacji papierowej, wszelkie zapisy dokumentujące proces produkcji mogą być utrzymywane wyłącznie w bazie danych systemu. Dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego ich poprawność jest potwierdzona podpisem właściwych osób. Uzupełnieniem funkcjonalności "produkcyjnej" jest system obsługujący badania kliniczne. Farmacja nie jest jedynym obszarem zainteresowania Oracle'a, jeśli chodzi o systemy przeznaczone dla poszczególnych branż. Inne obszary zainteresowania producenta to gałęzie przemysłu motoryzacyjnego, zbrojeniowego, elektromaszynowego, a także administracja publiczna i szkolnictwo wyższe. Wracając do "bazowego" systemu Oracle e-Business Application Suite, każda kolejna wersja systemu jest uzupełniana kolejną porcją predefiniowanych procesów biznesowych (tzw. best practices), które mogą, choć nie muszą, być wykorzystane w czasie wdrożenia. Rozwijany jest moduł zarządzania cyklem "życia" produktu, szczególnie po stronie produkcji procesowej. Trwają prace nad ulepszaniem modułu zarządzania kontraktami (zakres zleceń, źródła finansowania, płatności, zmiany i aneksy), który może być przydatny m.in. dla szkół wyższych, zarządzających grantami. Moduł finansowy jest już stosunkowo dojrzały, a jego rozwój polega głównie na uelastycznianiu systemu raportowego i rozszerzaniu zakresu informacji zarządczej.

Za tydzień, w części trzeciej przeglądu nowości w systemach ERP przedstawimy systemy firm: Rekord, SAP, Scala, SoftLab, QAD i Teta.

Warto zwrócić uwagę

Pierwsza wersja nowej generacji pakietu ERP cierpi zazwyczaj na choroby wieku dziecięcego, podobnie jak nowy model samochodu nawet bardzo uznanej marki. Zazwyczaj są one szybko usuwane w kolejnych wersjach.

Zapewnienia handlowców, że najnowsza wersja posiada tę jakąś funkcjonalność, nie oznaczają jeszcze, iż ma ją faktycznie. Zapewnienia zweryfikuje dopiero praktyka.

Fakt, że nowa funkcjonalność jest rzeczywiście dostępna w wersji "korporacyjnej" pakietu ERP, nie oznacza jeszcze, że jest dostępna w wersji polskiej.

Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że w czasie pierwszego wdrożenia pakietu ERP w nowej wersji przez dany zespół wdrożeniowy zostanie popełnionych sporo błędów. Przynajmniej część kosztów nauki powinien ponieść dostawca systemu.

Zupełnie nowa funkcjonalność to często efekt pracy firmy, która została przejęta Ń wraz ze swoim produktem Ń przez producenta systemu ERP. Minie trochę czasu, zanim obce oprogramowanie zostanie dobrze zintegrowane z podstawowym systemem.


TOP 200