Nowe elementy sieci optycznej

Tanie łącza CWDM

Nowe elementy sieci optycznej

Rys. 7. Działanie CWDM

Dla transmisji lokalnych lub na stosunkowo niewielkich odległościach coraz częściej instaluje się łącza i sieci optyczne wykonane w najnowszej technologii rzadkiego zwielokrotnienia falowego CWDM (Coarse WDM). Pozwala ona na prowadzenie od dwóch do najwyżej ośmiu niezależnych kanałów optycznych w oknie 1550 nm pojedynczego włókna światłowodowego. Ich charakterystyczną cechą jest szeroki odstęp międzykanałowy, wynoszący 20 nm. W kategoriach technologii optycznych jest to bardzo duży odstęp, zwłaszcza w porównaniu do gęstego zwielokrotnienia DWDM czy UWDM, gdzie standardowo sięga on najwyżej 0,8-0,4 nm.

CWDM pozwala na transmisje o przepływnościach 1,25-2,5 Gb/s w każdym kanale - co szczególnie nadaje się do stosowania w rozwiązaniach lokalnych FTTO (Fiber To The Office), FTTD (Fiber To The Desk) lub do budowy łączy międzymiastowych. Zaletą technologii CWDM jest kilkukrotne podwyższenie przepływności standardowego włókna światłowodowego - bez potrzeby stosowania zaawansowanych podzespołów optycznych, takich jak rutery wielofalowe czy wzmacniacze EDFA. CWDM ma na celu dostarczenie możliwie najtańszego rozwiązania czysto optycznego dostępu, bezpośrednio do abonenta końcowego - przy odległościach sięgających najwyżej kilkudziesięciu kilometrów (im więcej kanałów, tym krótszy zasięg). Duża popularność takich tanich łączy optycznych wynika z prostoty ich konstrukcji i instalacji. Na polskim rynku rozwiązania CWDM ma firma Microsens, która zajmuje się też ich instalacją w ramach projektu szybkiej sieci PIONIER.

Terabitowe instalacje optyczne

Firma Lucent Technologies wprowadziła niedawno kolejną (trzecią z czterech zapowiadanych) platformę optyczną DWDM LambdaXtreme, przeznaczoną do budowy szybkich sieci rdzeniowych i brzegowych z zakończeniem high-end. Rozwiązanie to pozwala na dowolne konfigurowanie strumieni optycznych o łącznej przepływności ponad 2,5 Tb/s, w przełączanych wiązkach zawierających do 64 kanałów optycznych i działających z szybkością 40 Gb/s (dystans do 1000 km). Przy większych odległościach, sięgających do 4000 km, uzyskuje się przepływność do 1,28 Tb/s, konfigurowaną za pomocą 128 kanałów DWDM - każdy o podstawowej szybkości 10 Gb/s. W łączu 2,56 Tb/s zastosowano modulację DPSK (Differential Phase Shift Keying), nie stosowaną dotąd w systemach optycznych o tak wielkich przepływnościach. Rekordowy wynik uzyskano na dystansie zestawianym z odcinków o długości 100 km.

Podobną przepływność w transmisji optycznej dla kabli podmorskich osiągnęła firma Alcatel, uzyskując przepływność 3,65 Tb/s (365 fal x 10 Gb/s) na odległości 6850 km. Prezentację laboratoryjną przeprowadzono przy użyciu szerokopasmowych wzmacniaczy optycznych oraz zaawansowanej mapy optycznej i zespołu nowych włókien - optymalizujących jakość transmisji na wszystkich długościach fal. W eksperymencie uzyskano bardzo małe odstępy międzykanałowe o szerokości jedynie 22,2 GHz, co stanowi dwukrotnie mniej, niż zakłada międzynarodowy standard transmisji długodystansowych (50 GHz). W rezultacie osiągnięto rzadko spotykaną dla dużych przepływności wydajność spektralną 0,45 b/Hz - przy szerokości pasma przenoszenia optycznego 66 nm, a więc znacznie lepszą od dotychczas uzyskiwanych (0,2 b/Hz).

Inny rekord w przepływności przez pojedyncze włókno światłowodowe Alcatel osiągnął w 1500-kilometrowym włóknie szklanym TeraLight Ultra, uzyskując 125 kanałów optycznych DWDM. Przy efektywnej szybkości podstawowej 40 Gb/s w każdym kanale optycznym daje to łączną przepływność 5 Tb/s. Do jej osiągnięcia przyczyniło się szereg nowych elementów optycznych: dwustopniowe wzmacniacze hybrydowe Ramana (włókna domieszkowane erbem), systemy optyczne DWDM 40 Gb/s, technika korekcji błędów FEC (Forward Error Correction) oraz fabryczne włókno światłowodowe TeraLight Ultra - specjalnie dostosowane do transmisji długodystansowej. Dla sieci miejskich sztandarowym rozwiązaniem Alcatela jest 32-kanałowy system transmisyjny DWDM Alcatel 1696 Metro Span, uwzględniający specyfikę wymagań sieci metropolitalnych SDH/SONET.


TOP 200