Nowa wersja systemu IBM OS/2

System rozpoznawania mowy IBM VoiceType Dictation jest dostępny od pewnego czasu, ale wymaga dokupienia dodatkowego adaptera audio. Merlin oferuje natomiast system, który pracuje na bazie oprogramowania - komputer musi być wyposażony tylko w standardową, 16-bitową kartę dźwiękową. IBM zapewnia, że VoiceType Dictation rozpoznaje 90% wypowiadanych przez użytkownika poleceń (według naszej oceny, jest to trochę zawyżony szacunek).

Aby system rozpoznawania mowy pracował poprawnie, użytkownik musi robić małe przerwy między wypowiadanymi słowami. W przeciwnym przypadku Merlin może błędnie interpretować polecenia, nie wiedząc gdzie kończy się jedno słowo, a zaczyna drugie. Jeśli użytkownik przyzwyczai się do wypowiadania poleceń, przestrzegając tej zasady, system pracuje bez specjalnych zacięć. Trzeba jednak przyznać, że wymóg ten jest jednak nieco męczący.

Nie trzeba natomiast specjalnie trenować wymowy, by Merlin wykonywał proste polecenia, takie jak: "Jump to OS/2 System folder" (skocz do folderu OS/2 System) czy "Properties" (otwórz arkusz konfigurowania). Użytkownik może nawet zmieniać kształt okienek, mówiąc "Move window right 20" (przesuń okienko na prawo o 20 pkt.).

Merlin udowadnia, że system rozpoznawania mowy nie jest nowinką techniczną, która nie ma zastosowania w praktyce. Już po kilku godzinach buszowania po sieci Internet i nawigowania po serwerach WWW przy korzystaniu z systemu VRS, wpisywanie poleceń z klawiatury czy klikanie na ikonach wydało się czymś nienaturalnym.

Pakietem integrującym klientów pracujących pod systemem Merlin z serwerami OS/2 Warp Server jest Tivoli Management Environment (TME) 10 NetFinity. Okazuje się, że agenci systemu zdalnego zarządzania TME absorbują obecnie prawie 50% mocy obliczeniowej procesora. IBM zamierza w przyszłości wyposażyć system Merlin w oprogramowanie, które pozwoli użytkownikowi korzystać z usług standardu Directory and Security Services. Jest to globalny system usług katalogowych, obejmujący komputery różnych platform (możliwość instalacji w trybie cross platform), który pracuje zgodnie ze specyfikacją Open Software Foundation Distributed Computing Environment.

Merlin ma dobre wsparcie techniczne - Assistance Center oferuje usługi, które pozwalają szybko wyszukiwać i instalować przez Internet najnowsze wersje oprogramowania (usługa podobna do oferowanej użytkownikom notebooków - Internet Connection). Użytkownicy komputerów IBM powitają zapewne z zadowoleniem zintegrowanie programów emulujących pracę terminali 3270 i 5250.

Co z systemem Windows?

Merlin wspiera pracę 32-bitowych aplikacji systemu Windows, Version 1.25. IBM docenia ważność rozwiązań wspierających 32-bitowe aplikacje dla Windows, ale mają one być oferowane tylko na wyraźne żądanie klienta. Na razie IBM wyposażył system Merlin w funkcje standardu Open32 (poprzednio Developer API Extension). Open32 jest podzbiorem zestawu 32-bitowych funkcji Windows, które w oryginalnej wersji pracowały pod systemem OS/2 Warp. Programiści, którzy tworzą aplikacje zgodnie ze standardem Open32, nie powinni mieć specjalnych problemów z przenoszeniem kodu.

Użytkownicy systemu OS/2 powitają zapewne z zadowoleniem to, że Merlin w szerokim zakresie wspiera pracę różnego rodzaju sprzętu. IBM powinien wyposażyć system w takie wsparcie już dawno temu i można się tylko dziwić, dlaczego nie zrobił tego do tej pory. Wypada mieć nadzieję, że przed wprowadzeniem nowej wersji OS/2 na rynek, IBM uzupełni go o brakujące elementy i interfejsy wspierające pracę kolejnych urządzeń.


TOP 200