Nowa architektura routingu

IRTF (oraz szereg producentów rozwiązań sieciowych) prowadzi prace badawcze, które mogą zmienić w radykalny sposób podejście do kwestii routingu pakietów oraz do architektury sieci Internet, której podstawy zostały opracowane ponad dwadzieścia lat temu.

Badania prowadzone przez IRTF (Internet Research Task Force; siostrzana organizacja Internet Engineering Task Force) pozwolą wprowadzić do Internetu zmiany, tak aby z usług tej największej, globalnej sieci komputerowej mogły korzystać miliardy kolejnych użytkowników, a Internet pracował dalej wydajnie.

Debata podjęta przez IRTF dotyczy sposobu w jaki pracują routery obsługujące rdzeń sieci Internet. Jak wiadomo, routery wyznaczają pakietom marszruty, wykorzystując do tego celu protokół Border Gateway Protocol (BGP).

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Internet 4,5 mln razy szybszy niż przeciętne domowe łącze szerokopasmowe. Przełom na rynku

Protokół BGP korzysta z tabel routingu zawierających informacje, jakimi ścieżkami należy ekspediować pakiety. Wielkość tych tabel w zastraszającym tempie rośnie, co spowalnia proces routowania pakietów. Nowa architektura routowania pozwali "odchudzić" tabele.

Grupa IRTF zaczęła prace nad nową architekturą sześć miesięcy temu. Z czasem do prac włączyli się wiodący dostawcy sprzętu sieciowego, w tym Cisco, Juniper, Ericsson, Alcatel-Lucent, Huawei i BT. IRTF koncentruje swoją uwagę na nowych sposobach routowania pakietów oraz adresowania stacji dołączanych do sieci Internet.

Grupa IRTF Routing Research Group opracowała kilka propozycji zmodyfikowania architektury routingu, z których na największą uwagę zasługują dwie: Locator/ID Separation Protocol (LISP) i Six/One. Żadna z wymienionych powyżej propozycji nie zyskała wyraźnej przewagi i nie jest wykluczone, że IRTF przyjmie w końcu koncepcję będącą kompromisem między koncepcjami LISP i Six/ONE.

Nawet wtedy, gdy nowa technologia zostanie zaaprobowana, zmiany będą na pewno wprowadzane do routerów stopniowo, tak aby starsze systemy mogły bez problemów współpracować z nowymi, a Internet mógł dalej funkcjonować normalnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200