Notes i systemy baz danych

Narzędzia projektowe innych firm

Oprócz narzędzi projektowych firmy Lotus Development na rynku dostępnych jest wiele innych podobnych rozwiązań. Warto wymienić spośród nich produkty integracyjne firmy Gupta, z którą firma Lotus podpisała umowę o współpracy. SQL Windows firmy Gupta Technologies składają się z trzech połączonych produktów: SQL Windows Designer - zestaw graficznych narzędzi obiektowo zorientowanych; TeamWindows - wieloprogramowego środowiska projektowego i Quest - narzędzia dla użytkownika końcowego. Aplikacje te pozwalają modyfikować dane w systemie Notes i integrować je z danymi baz SQL w pojedynczą aplikację.

Innymi przykładami mogą być też produkty takie jak New Era Class Library for Lotus Notes firmy Informix Software, wykorzystujący Notes HiTest C API jako interfejs do współpracy z narzędziami obiektowo zorientowanymi, czy też PowerBuilder Library for Lotus Notes firmy Powersoft.

PowerBuilder umożliwia dodatkowo przenoszenie informacji między Notes a bazami danych w systemie Unix lub mainframe DB2.

Mechanizmy umożliwiające przesyłanie danych

Innym aspektem integracji Notes z DBMS są mechanizmy przesyłania danych. Do tego celu wykorzystywana jest poczta zarówno Lotus Notes jak i innych systemów. Informacja skomponowana w jakiejś bazie może być przetransferowana do innej za pomocą programu-agenta działającego w tle lub na wyraźne żądanie. Notes posiada wbudowane mechanizmy pozwalające na przesłanie np. raportu do innej bazy.

Zdarzenie może być zarejestrowane automatycznie w postaci dokumentu, a następnie informacja o tym będzie wysłana do innych wskazanych baz.

Interfejsy API

Dla bardziej wyrafinowanych projektantów Lotus dostarcza zestaw Notes HiTest C API. Przy jego pomocy programiści w języku C mają szansę rozwinąć możliwości współpracy z innymi platformami tworząc nowe funkcje lub procedury. Zakres możliwości zależy przede wszystkim od pomysłowości projektanta lub potrzeb jego przyszłych użytkowników.

Funkcje Import/Export

Ostatnim z omawianych mechanizmów współpracy z innymi aplikacjami jest funkcja Import/Export. Użytkownik może eksportować wszystko lub wyselekcjonowaną porcję informacji z dokumentu. Informacja transponowana jest jako tekst, tabela lub arkusz kalkulacyjny.

Z dokładnie odwrotną sytuacją spotykamy się przy importowaniu. Użytkownik może przetransferować dane z innej aplikacji do bazy Notes jako oddzielny dokument lub jako fragment informacji w wybranym dokumencie. Dzięki funkcji importu mamy szansę odczytania informacji znajdującej się w oddzielnym pliku bez dostępu do aplikacji, właściwej dla danego rodzaju pliku.

Istnieje długa lista aplikacji, z których Notes może importować lub do których może eksportować dane i nie byłoby celowe przedstawiać ją tutaj. Ogólnie można jednak stwierdzić, że Notes obsługuje najpopularniejsze i najczęściej używane formaty plików.


TOP 200