Nieulotne trzęsienie ziemi

Solaris – Oracle oferuje stabilny sterownik zgodny ze specyfikacją 1.0c dla systemu Solaris 11. Sterownik wspiera operacje I/O z pominięciem ścieżki SCSI, sterowanie przerwaniami zoptymalizowane pod kątem architektury NUMA, a także umożliwia wykorzystanie bloków wielkości 8 KB (tylko na platformie SPARC). Pełna edycja sterownika będzie włączona do systemu Solaris 12. Zgodnie z zapowiedzią, będzie umożliwiać uruchamianie systemu na platformach SPARC i x86, wielościeżkowe operacje I/O, wirtualizację urządzeń PCIe, a także wymianę kart pamięci bez wyłączania systemu.

Inne platformy – pod koniec sierpnia ukaże się oficjalna, stabilna wersja sterownika NVMe dla systemów FreeBSD (9.2). Wsparcie ze strony VMware zapowiadane jest na koniec 2013 r., przy czym możliwość uzupełniania go o rozszerzenia przez poszczególnych dostawców pojawi się później. Dedykowany sterownik NVMe jest dostępny dla platform UEFI (2.4). AMI zapowiada, że w 2014 r. pojawi się pełne wsparcie dla NVMe w produkowanych przez tę firmę platformach BIOS.

To jest ewolucja!

Teoretycznie rynek jeszcze długo mógłby obyć się bez standardu w rodzaju NVMe. Każdy z producentów rozwijałby własne pomysły na szybkie dyski z interfejsem PCIe i pobierałby premię za rozwiązywanie punktowych problemów, w których zapewne stałby się specjalistą. Taki rynek rozwijałby się jednak znacznie wolniej. Wysokie ceny ograniczałyby popyt, nie pozwalając uzyskiwać producentom korzyści skali. Rozdrobnienie dostawców nie sprzyjałoby również adaptacji nowej technologii przez dostawców systemów i platform. Wreszcie, nie można by mówić o zapewnieniu rozsądnej ścieżki współistnienia i migracji ze starszych do nowszych rozwiązań.

Ewolucyjność standardu NVMe jest wręcz modelowa: zakłada się współistnienie wielu różnorodnych typów urządzeń w ramach jednolitej architektury fizycznej. Służy temu nowy standard złącza dedykowanego dla kart pamięci masowych o poetycko brzmiącej nazwie SFF-8639. Karta wielkości 2,5” zgodna z SFF-8639 może zawierać tradycyjny lub półprzewodnikowy dysk z interfejsem SATA lub SAS, jak również urządzenie z rodzimym interfejsem PCIe, w tym zgodne z NVMe. Jak na rozwiązanie klasy Enterprise przystało, złącze SFF-8639 (PCIe 4x) przewiduje podłączenie karty do dwóch niezależnych kontrolerów.

W segmencie konsumenckim dostępne jest analogiczne złącze o skromnej nazwie M.2 (również PCIe x4). Złącze występuje w trzech wariantach: Socket 1 – wyłącznie komunikacja; Socket 2 – PCIe x2 dla składowania danych, PCIe x2 dla komunikacji; Socket 3 – PCIe x4 wyłącznie na potrzeby składowania danych.

NVMe: co to takiego?

NVMe, czyli Non-Volatile Memory express, to nowy standard architektury pamięci masowych wykorzystujących pamięci półprzewodnikowe. Zakłada zasadnicze uproszczenie całego podsystemu pamięci masowych, eliminując (w sposób ewolucyjny) protokoły SATA/SAS/FC wywodzące się z epoki dysków magnetycznych. Zrywa także z założeniami dotyczącymi zapisu i odczytu danych do i z pamięci masowych przez systemy operacyjne. Ostatecznym celem standardu jest zwiększenie wydajności podsystemu wejścia/wyjścia i dostosowanie charakterystyki jego pracy do możliwości stwarzanych przez obecne i nadchodzące generacje pamięci półprzewodnikowych. Standard obejmuje specyfikację kontrolera zdolnego obsłużyć wiele różnych mediów fizycznych, mechanizmy automatycznej ochrony danych niezależne od mediów, a także uniwersalne złącze dla kart kontrolerów (SFF-8639, PCIe 4x) umożliwiające wdrożenie nowej architektury przy zachowaniu ochrony inwestycji poczynionych w urządzenia SSD ze złączami SATA/SAS. Specyfikacja NVM express 1.0 została opublikowana w marcu 2011 r. W skład konsorcjum NVMe wchodzi ponad 90 firm, z których 13 stanowią promotorzy: Intel, Marvell, PMC, STEC, SanDisk, Samsung, Micron, LSI, a także EMC, NetApp, Dell i Oracle.


TOP 200