Nie żyje jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie

Kevin Mitnick – swego czasu jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie – nie żyje. Zmarł w wieku 59 lat na raka trzustki, a w chwili śmierci pracował w firmie KnowBe4, gdzie kierował grupą informatyków zajmujących się bezpieczeństwem systemów IT.

Grafika: Wikipedia

Mitnick był w latach dziewięćdziesiąt zeszłego wieku jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców komputerowych na całym świecie. Został w pewnym momencie aresztowany i po odbyciu kary więzienia za włamywanie się do korporacyjnych systemów IT, wyszedł na wolność w 2000 roku i rozpoczął nową karierę nie wchodząc już w kolizję z prawem, tym razem jako uznany konsultant ds. bezpieczeństwa, występując wielokrotnie na różnego rodzaju konferencjach IT, goszcząc swego czasu również w Polsce.

Mitnick wsławił się najbardziej tym, że wykradał z systemów IT setki tysięcy plików zawierające wrażliwe dane oraz numery kart kredytowych z komputerów w całym kraju. Wykorzystał swoje umiejętności włamując się wielokrotnie do sieci telefonicznych i komórkowych, przejmując następnie kontrolę nad rządowymi, korporacyjnymi i uniwersyteckimi systemami komputerowymi. Okrzyknięto go wtedy „najbardziej poszukiwanym” hakerem komputerowym na świecie. W 1995 roku, po ponad dwuletnim śledztwie, Mitnick został wreszcie schwytany przez FBI i oskarżony o szereg przestępstw.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie

W 1998 roku podczas procesu Mitnicka grupa jego zwolenników wsławiła się tym, że przejęła na kilka godzin kontrolę nad internetową stroną znanego serwisu The New York Times. Podczas procesu Mitnick przyznał się do zarzucanych mu przestępstw w ramach ugody z prokuraturą został skazany na 46 miesięcy więzienia. Zakazano mu również korzystania z komputera lub telefonu komórkowego bez zgody kuratora sądowego przez trzy lata po zwolnieniu. Agencje zwracają uwagę na jeszcze jeden smutny aspekt tej śmierci. Chodzi o to iż Mitnick pozostawił żonę, która jest w ciąży z ich pierwszym dzieckiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200