Nie wyrzucaj starego PC, możesz go tanio podrasować

Wymiana dysku twardego sprowadza się do przełożenia nowego modelu w miejsce zajmowane dotychczas przez starszy napęd. Najpotrzebniejsze dane warto zawczasu zgrać na zewnętrzny dysk lub pamięć flash.

Średni wzrost wydajności:11 proc. (wynik - 360,5 pkt.)

Czas startu systemu operacyjnego: 45 sekund

Więcej multimediów

Czasochłonność: 30 minut

Koszt: 250 - 300 zł

Trudno oczekiwać, aby komputer kupowany z myślą o obsłudze rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych czy systemu ERP dysponował zaawansowaną kartą graficzną i dźwiękową. W obu przypadkach są to najpewniej urządzenia zintegrowane na płycie głównej. Nie zmienia to jednak faktu, że większość płyt głównych fabrycznie wyposażonych we wspomniane układy posiada możliwość zainstalowania zewnętrznych kart. Układ graficzny zintegrowany na płycie głównej warto zastąpić nowszą kartą graficzną przez wzgląd na nieporównanie większą wydajność w dekodowaniu filmów DVD i grach oraz dodatkowe złącza DVI i S-Video. Z kolei wymiana karty dźwiękowej zaowocuje m.in. nieporównanie lepszą jakością dźwięku przestrzennego i mniejszymi problemami przy wykorzystaniu technologii VoIP, a także dodatkowymi gniazdami głośnikowymi.

Średni wzrost wydajności: 7 proc. (wynik - 386,1 pkt.)

Czas startu systemu operacyjnego: 1 minuta 12 sekund

Jeżeli nasz stary komputer rzeczywiście ma służyć jako domowe centrum rozrywki to warto zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów - m.in. w postaci kamery cyfrowej i tunera telewizyjnego.

Opracował Piotr Waszczuk na podstawie artykułu “This old PC: Revitalizing an aging desktop computer on the cheap"


TOP 200