Nie tylko dla urzędników

"Prywatni inwestorzy decydują się na wprowadzenie nowych produktów przede wszystkim tam gdzie mogą najszybciej uzyskać zwrot zainwestowanych środków" - mówi Borys Czerniejewski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w firmie Infovide. - "TenTelecom ma zapewnić zrównoważony rozwój rynku poprzez wspieranie wdrożeń w sektorach mniej zamożnych i ostrożniej inwestujących w nowatorskie rozwiązania". Na dofinansowanie mogą liczyć projekty dla administracji publicznej, służby zdrowia, opieki społecznej czy instytucji kulturalnych.

Fundusze z programu TenTelecom są przeznaczone na realizację przedsięwzięć, które będą miały oddziaływanie społeczno-ekonomiczne, np. poprawiały jakość usług publicznych, tworzyły nowe miejsca pracy, wpływały na poprawę jakości życia obywateli. Zgłaszane projekty muszą mieć jednak zagwarantowaną w przyszłości możliwość rozwoju na zasadach komercyjnych lub poprzez finansowanie z innych źródeł. Do realizacji projektów nie jest konieczne tworzenie konsorcjum - mogą być one prowadzone przez pojedyncze instytucje. Oferowane przez nie produkty muszą być jednak skierowane na rynek masowy i mieć znaczenie paneuropejskie.

TenTelecom uznano za program wspierający realizację inicjatywy eEurope. Obecnie nie jest on otwarty dla partnerów z Polski.

Programowa wspólnota

Programy wspólnotowe są przeznaczone przede wszystkim dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Niektóre z nich otwarto również dla krajów kandydujących. Udział w programach wspólnotowych wiąże się z koniecznością wniesienia do ich budżetu składki. Kraje ubiegające się o członkostwo mogą częściowo sfinansować ją z Funduszu PHARE. Wysokość składki przypadającej na dany kraj jest ustalana na podstawie wielkości jego PKB i liczby ludności.

Projekty wspomagane w ramach programów wspólnotowych zazwyczaj muszą być realizowane w konsorcjach z partnerami z kilku krajów europejskich. Programy, w których obecnie uczestniczy Polska, nie są związane bezpośrednio i wyłącznie z tworzeniem społeczeństwa informacyjnego. Zawierają jednak wiele obszarów i tematów, odwołujących się do wykorzystania technik informacyjnych.

5. PROGRAM RAMOWY BADA-, ROZWOJU TECHNICZNEGO I PREZENTACJI

Cel: Dążenie do maksymalnej przydatności badań i zapewnienia możliwości wykorzystania w praktyce ich rezultatów przez jednostki gospodarcze; promocja współpracy pomiędzy europejskimi placówkami naukowo-badawczymi, a także ich ściślejsze współdziałanie z przemysłem; zwiększenie - w skali globalnej - konkurencyjności gospodarki europejskiej, a dzięki temu zapewnienie trwałego rozwoju gospodarczego państw członkowskich i wzrostu poziomu życia ich społeczeństw.

Budżet: 14,96 mld euro - w latach 1998-2002

Wyodrębnione zadania związane z wykorzystaniem technik informacyjnych: temat Przyjazne społeczeństwo informacyjne - Technologie społeczeństwa informacyjnego" - jego zadaniem jest poprawa jakości usług publicznych i ułatwienie dostępu do nich, pomoc w rozwijaniu wielojęzycznego i wielokulturowego społeczeństwa informacyjnego, tworzenie sprzyjających warunków do wprowadzania nowych narzędzi pracy i systemów handlowych, łączenie interaktywnych technik publikacji z dziedzictwem kulturowym, wspieranie współpracy w zakresie badań i rozwoju technologicznego.

Kontakt: Krajowy Punkt Kontaktowy V PR, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN

Warszawa, ul. Świętokrzyska 21,

http://www.npk.gov.pl

Z końcem br. zakończy się realizacja 5. Programu Ramowego. Komisja Europejska opracowała już założenia jego następcy: 6. Programu Ramowego. Funkcjonowałby on do 2006 r. Wśród priorytetowych obszarów tematycznych zachowano technologie społeczeństwa informacyjnego. Wspierane mają być także rozwój badań genetycznych i biotechnologii oraz prace z zakresu nanotechnologii i produkcji inteligentnych materiałów. Za ważne uznano również problematykę zrównoważonego rozwoju i globalnych przemian oraz kwestię relacji między obywatelami a rządem w obrębie europejskiego społeczeństwa opartego na wiedzy.

SOCRATES

Cel: Promocja i rozwój współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji

Budżet: 1,85 mld euro - w latach 2000-2006

Wyodrębnione zadania związane z wykorzystaniem technik informacyjnych: promowanie kształcenia otwartego i na odległość - technologie informacji i komunikacji, promowanie rozwoju materiałów i usług edukacyjnych, które będą wykorzystywane w kształceniu dorosłych, wymiana informacji o systemach edukacyjnych.

Kontakt: Biuro Programu SOCRATES w Polsce, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Warszawa, al. Szucha 25,http://www.socrates.org.pl

KULTURA 2000

Cel: Promowanie i rozwój dialogu kulturalnego między krajami Europy, promowanie różnorodności kulturalnej, europejskiego dorobku kulturalnego i tradycji, zwiększanie dostępu społeczeństwa do dóbr kultury

Budżet: 167 mln euro - w latach 2000-2004

Wyodrębnione zadania związane z wyko- rzystaniem technik informacyjnych: wspie- ranie twórczości multimedialnej, wykorzys- tywanie nowych technologii we współpracy kulturalnej.

Kontakt: Instytut Dziedzictwa Narodowego

Warszawa, ul. Nowogrodzka 44/7,

http://www.idn.pl

MŁODZIEŻ

Cel: Ułatwienie integracji społecznej młodzieży, likwidacja wszelkich form dyskryminacji, wspieranie działań na rzecz poznania różnorodności kulturowej i wspólnego europejskiego dziedzictwa

Budżet: 350 mln euro - w latach 2000-2004

Wyodrębnione zadania związane z wykorzystaniem technik informacyjnych: umożliwienie młodzieży wymiany doświadczeń dotyczących dostarczania informacji, wspieranie tworzenia sieci informacyjnych dla młodych ludzi.

Kontakt: Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ

Warszawa, ul. Mokotowska 43,

http://www.youth.org.pl

LEONARDO DA VINCI

Cel: Wspieranie międzynarodowych projektów związanych z doskonaleniem systemów kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz zwiększających szanse na rynku pracy, m.in. poprzez promowanie innowacyjności w szkoleniu zawodowym oraz rozwój konkurencyjności i przedsiębiorczości.

Budżet: 1,15 mld euro

Wyodrębnione zadania związane z wykorzystaniem technik informacyjnych: brak

Kontakt: Krajowe Biuro Programu LEONARDO DA VINCI

Warszawa, ul. Koszykowa 79,

http://www.bbkk-cofund.org.pl

SAVE

Cel: Promocja racjonalnego i efektywnego wykorzystania energii, ograniczenie negatywnego wpływu zużycia energii na środowisko naturalne oraz polepszenie warunków bezpieczeństwa dostaw energii

Budżet: 11 mln euro - w latach 2001-2002

Wyodrębnione zadania związane z wykorzystaniem technik informacyjnych: brak

Kontakt: Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA

Warszawa, ul. Nowogrodzka 35/41,

http://www.kape.gov.pl


TOP 200