Najwyższy czas na przenosiny z Windows XP

W tym scenariuszu najpierw definiujemy definiujemy zasób dyskowy dla celów wdrożenia (Deployment Share). W dalszej kolejności po aktualizacji tego zasobu zapisywane są w nim obrazy WIM (Windows Image) i ISO z Windows Preinstalled Envinroment oraz sterowniki. Dalszy etap do wgranie dodatkowych sterowników do obrazu – np. specyficzne sterowniki kart sieciowych. Kolejny krok to zaimportowanie systemu operacyjnego z wybranej ścieżki. W dalszej kolejności możemy utworzyć nową sekwencję zadań – New Task Sequence. Sekwencje to mechanizm pozwalający na automatyczne wykonywanie zadań na komputerze podczas instalacji bez współpracy z użytkownikiem.

Najwyższy czas na przenosiny z Windows XP

Rysunek 4. Deployment Workbench – element Microsoft Deployment Toolkit

Dla przykładu można dzięki sekwencji wymusić aktualizację systemu operacyjnego podczas instalacji oraz zdefiniowanie lokalnego serwera WSUS (Windows Software Update Services) do tego celu zamiast Windows Update. Obraz wygenerowany za pomocą MDT można zapisać na płycie CD i wykorzystać do instalacji na wielu maszynach. Można także do dystrybucji systemu na komputery klienckie wykorzystać Windows Deployment Services (WDS) – składnik Windows Server pozwalający na sieciową instalację oprogramowania z wykorzystaniem środowiska PXE (Preboot Execution Environment). WDS działa jako repozytorium pamięci masowej dla obrazów bootowalnych, które można wybrać przy starcie komputera z sieci.

Microsoft przygotował szereg podręczników na swoich stronach, które omawiają różne scenariusze migracyjne w zależności od wielkości organizacji i innych uwarunkowań. Warto zapoznać się z nimi przed przeprowadzeniem migracji w ramach swojej firmy.

Narzędzia przydatne przy konfigurowaniu automatycznej migracji

Windows System Image Manager (Windows SIM) - Narzędzie wykorzystywane do odczytu obrazów Windows, tworzenia plików odpowiedzi, zarządzania zasobami dystrybucyjnymi i zestawami konfiguracyjnymi.

ImageX - Narzędzie do przechwytywania, tworzenia, modyfikowania i aplikowania obrazów Windows.

Deployment Image Servicing and Management (DISM) - Narzędzie do aplikowania aktualizacji, sterowników i pakietów językowych do obrazów Windows.

Windows Preinstallation Environment (Windows PE) - Minimalne środowisko uruchomieniowe wykorzystywane do wdrażania Windows. Automated Installation Toolkit zawiera szereg narzędzi do tworzenia i konfigurowania środowisk Windows PE.

User State Migration Tool (USMT) - Narzędzie wykorzystywane do migracji danych użytkownika z poprzedniej wersji systemu operacyjnego do Windows 7/8. Stanowi część Automated Installation Toolkit.

Aktualizacja do Windows 8

Po udanej aktualizacji do Windows 7 otwiera się możliwość bezproblemowej aktualizacji do Windows 8 wraz z przeniesieniem danych i ustawień. W dalszym ciągu nie jest możliwa jakakolwiek migracja między architekturami – czyli pomiędzy systemem w wersji 32-bitowej i 64-bitowej. W tym wypadku trzeba zadbać o ręczną kopię danych. Co ważne, jeśli chcemy zachować pliki z Windows XP, to instalator Windows 8 pozwoli nam na to bez dodatkowych narzędzi. Nie zostaną zachowane jednak ustawienia systemu i aplikacji. Jedynym warunkiem jest posiadanie zainstalowanego Service Packa 3.

W przypadku rozwiązań zautomatyzowanych bazujących na User State Migration Tool możemy zaplanować analogiczne zadania przy migracji jak w przypadku przenosin na Windows 7 i przenieść dane od razu na najnowszy system firmy Microsoft.

Podsumowanie

Nadszedł najwyższy czas na migrację do nowszych systemów Windows. System operacyjny bez minimalnego wsparcia producenta w zakresie chociażby poprawek bezpieczeństwa na pewno nie powinien być stosowany w sieciach firmowych. Microsoft widząc przywiązanie do Windows XP zdążył na przestrzeni lat wypracować bardzo dobre narzędzia migracyjne, które w prosty sposób pozwolą nam na przeniesienie się do nowszej, wspieranej wersji „okien”.


TOP 200