Na fali optymizmu

Na targach N+I była prezentowana zaktualizowana wersja ExtremeWare XOS pozwalająca użytkownikom tworzyć w ramach jednego urządzenia przełączniki wirtualne (obejmujące porty należące do więcej niż jednego modułu fizycznego). Co więcej, te wirtualne przełączniki mogą działać w układach klastrowych, równoważąc między sobą obciążenie lub wzajemnie zabezpieczać się na wypadek awarii.

Z kolei Foundry Networks pokazała moduły, które pozwalają dodać obsługę IPv6 do przełączników linii BigIron "Mucho Grande". Moduły zawierają dwa 4-portowe moduły Ethernet 10G i 40-portowe moduły gigabitowe. Foundry przedstawiła także routery dostępowe Access-Iron. Według producenta konkurują one funkcjonalnością z urządzeniami Cisco z seri: 1700, 2600 i 3500, a jednocześnie są od nich o ok. 30% tańsze. Ceny urządzeń zaczynają się od 2,6 tys. USD.

Swoją obecność na N+I zaznaczył także 3Com, przedstawiając uaktualnioną wersję przełączników z serii 7700. Ten trzymodułowy przełącznik gigabitowy wzbogacono w możliwość rozszerzenia maksymalnej liczby portów przez dodanie czwartego "podmodułu" umieszczanego na karcie przełączającej. 3Com prezentował także gigabitowe przełączniki wieżowe z 40-gigabitowymi portami wieżowymi.

Zdalnie i bez przewodów

Jak na wszystkich imprezach targowych w ostatnim czasie, na N+I ogromnym zainteresowaniem cieszyły się produkty związane z sieciami bezprzewodowymi. Firma AirDefense zaprezentowała BlueWatch - oprogramowanie, które współpracuje z kartą sieciową w komputerze przenośnym w celu skanowania sygnałów Bluetooth. Przedstawiciele firmy przekonywali, że Bluetooth to wygodna technologia, ale dość niebezpieczna. W niezbyt skomplikowany sposób można przy wykorzystaniu telefonu komórkowego z Bluetooth połączyć się z innym takim telefonem i wykonywać z niego połączenia. BlueWatch skanuje sygnały Bluetooth poprzez adapter podłączany przez złącze USB. Wkrótce AirDefense zaprezentuje podobne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych 802.11.

Firma Airespace natomiast zaprezentowała stację bazową Airespace Intelligent RF Access Point zbudowaną z wykorzystaniem technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output). Nowa technologia umożliwia wykorzystanie dwóch lub więcej anten i dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów pozwala przesyłać dane równocześnie wszystkimi trzema kanałami roboczymi 802.11b/g, co w normalnym trybie jest niemożliwe. W ten sposób zwiększają się przepustowość i zasięg sieci - pisaliśmy o ty m szerzej w CW 19/2004. Airespace Intelligent RF Access Point jest przeznaczony do wykorzystania w miejscach, w których są spodziewane duże zakłócenia.

Symbol Technologies pokazywał na targach Symbol Mobile Services Suite (MSS) - platformę pozwalającą na dostarczanie aplikacji na urządzenia mobilne. MSS składa się z Mobile Services Platform - serwera, który kontroluje uruchamianie aplikacji na urządzeniach klienckich, oraz pakietu SDK umożliwiającego tworzenie oprogramowania udostępniającego aplikacje. W skład MSS wchodzą także programy (agenci) rezydujący na urządzeniach zdalnych odpowiedzialne za monitorowanie urządzeń i zainstalowanego oprogramowania. MSS ma uprościć budowanie systemów mobilnych wykorzystujących wiele aplikacji i różne zakresy uprawnień użytkowników.

Obecne na N+I BMC poinformowało o rozszerzeniu swojej platformy do monitorowania sieci poprzez protokół SNMP o kolejne urządzenia. Wśród nowych kompatybilnych urządzeń znalazły się m.in. urządzenia równoważące obciążenia Alteon firmy Nortel Networks, zapory IP Nokia i Cisco Systems oraz protokoły Cisco IPsec VPN i Cisco Netflow. BMC oficjalnie ogłosiło swoje wsparcie dla akceleratorów WAN firmy Packeteer i zarządzającego nimi oprogramowania PacketShaper.

Branżowe dywagacje

Dyskusje panelowe dotyczyły m.in. tego, czy przeniesienie usług głosowych i wideo na platformy programowe nie stawia przypadkiem dostawców tradycyjnego sprzętu telekomunikacyjnego poza margines. Jak wynika z treści dyskusji, nie stawia. Część firm uważa, że już same wysokie koszty wdrożenia telefonii IP to dostatecznie dobry argument, by z wdrożeniem jeszcze się wstrzymać. Niektórzy podkreślali, że mimo postępu wciąż aktualna jest kwestia niezawodności usług telefonii IP.

Gorącym tematem była także jakość transmisji głosu w sieciach pakietowych. W tym kontekście była mowa o sieciach metropolitalnych jako alternatywie dla tradycyjnych sieci WAN. Nastawienie klientów jest jednak bardzo wymagające. "Metro? Jak najbardziej, ale z gwarancjami i nie drożej niż WAN" - mówili. Wielu uczestników dyskusji podkreślało przy tym, że oczekuje od operatorów sieci pakietowych nie tyle gwarancji pasma, ile gwarancji wielkości i stałości opóźnień.

Użytkownicy systemów telefonii IP narzekali też, że producenci nie zapewniają narzędzi do zarządzania jakością transmisji VoIP na całej długości połączenia. Mówili też, iż potrzebują narzędzi do śledzenia w czasie rzeczywistym zajętości pasma i opóźnień w przesyłaniu pakietów głosowych. Przedstawiciele Cisco zapewniali, że współpracują w tym względzie z firmą specjalizującą się w analizie ruchu sieciowego NetQoS.

Coraz głośniej podnoszona jest kwestia ustalenia standardów QoS w transmisji VoIP. Zgodność na poziomie protokołów H.323 czy SIP nie satysfakcjonuje dużych klientów, których sieci WAN obejmują łącza wielu operatorów.


TOP 200