NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

Węzły kontrolne softswitch Alcatela sterują zestawianiem połączeń między sieciami głosu i danych, a zainstalowane w nich oprogramowanie zapewnia operatorom elastyczne konfigurowanie dodatkowych usług oraz podaż nowych zastosowań w sieci. Promowane przez firmę rozwiązanie Alcatel 5424 Softswitch oferuje zarówno zwiększające pojemność aplikacje, odciążające sieci danych, jak i przynoszącą coraz większe dochody telefonię IP (VoIP), w standardach H.323 i nowszym SIP (Session Initiation Protocol).

Produkty bramowe Media Gateway zwiększają wydajność sieci dzięki agregowaniu szerokopasmowego ruchu bądź przez kierowanie trafiku do sieci pakietowych IP lub ATM. Wielousługowe bramy Alcatel 7510/7570 Gateway są już dużymi agregatami ruchu szerokopasmowego, współpracującymi ze sobą przez terabitowe komutatory/rutery Alcatel 7670 i Alcatel 7770 warstwy transportowej, skalowane od 2,4 Gb/s w sieci brzegowej do 450 Gb/s w sieci rdzeniowej. Stanowią one uzupełnienie wielousługowej platformy szerokopasmowej Alcatel 7470 MSP (Multiservice Platform).

Podstawą szybkiej sieci szkieletowej (SDH/SONET/ATM) jest warstwa optyczna wykonana w technologii DWDM. Stworzony przez Alcatela zespół szkieletowy sieci obejmuje rutery szkieletowe IP Alcatel 7770 RCP (Routing Core Platform), przełączniki ATM Alcatel 7670 RSP (Routing Switch Platform) - z możliwościami trasowania protokołem IP/MPLS przez całkowicie optyczną przełącznicę Cross Light - oraz bramę 1674 Lambda Gate. Kluczową rolę w ich sterowaniu odgrywa ujednolicona platforma zarządzania, składająca się z produktów Alcatel 5620 - do zarządzania ruchem ATM i IP, oraz Alcatel 1354 RM - do zarządzania całkowicie optyczną platformą transmisyjną OPTINEX. Stosowana obecnie w tych sieciach technologia SDH/ATM/DWDM (także IP/DWDM oraz IP/ATM) jest traktowana jako najbardziej efektywny sposób przełączania i transmisji teraz i w przyszłości.

Przełączanie IP Cisco

Cisco Systems jest firmą, która - nie mając żadnej tradycji w produkcji systemów teleinformatycznych z komutowaniem obwodów - zajmuje się wyłącznie rozwiązaniami sieciowymi z przełączaniem pakietów w rozległych sieciach komputerowych, stanowiących istotę przyszłych sieci teleinformatycznych. Z myślą o rynku operatorów telekomunikacyjnych Cisco kontynuuje strategię przełączania w sieciach nowej generacji - służących do przesyłania danych, głosu i obrazu - a także ciągle rozwija technologie sieci optycznych (SDH, DWDM), bezprzewodowych (LMDS) i dostępowych, integrując je ze stanowiącym otwarty standard protokołem internetowym IP.

Można powiedzieć, że firma od samego początku zajmuje się sieciami następnej generacji, adaptując stopniowo sieci komputerowe (zarówno w szkielecie, jak też w warstwie brzegowej i dostępowej) do wymagań przekazów szerokopasmowych DSL oraz internetowych IP. Należy sądzić, że w tej klasie rozwiązań firma nie ma sobie równych.

NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

Architektura dostępowa sieci z przełączeczaniem wg Cisco

W ofercie Cisco znajdują się praktycznie wszystkie elementy układanki sieciowej następnej generacji, obejmujące kilka serii silnych przełączników do tworzenia rozwiązań szkieletowych NGN, które zajmują się jednocześnie trasowaniem ścieżek przez sieć przy użyciu protokołu MPLS. Prawie wszystkie obecnie dostępne firmowe przełączniki brzegowe sieci (ATM, IP, Ethernet, Gigabit Ethernet) są wyposażone w inteligencję funkcji usługowych, a skalowane platformy dostępowe - przystosowane do różnych środowisk pracy bądź zastosowań (korporacyjne, kampusowe, mieszkaniowe, sieciowe czy abonenckie).

Jedną z nich jest nowa wielousługowa platforma dostępowa Cisco 3660 (Multiservice Platform) z rozbudowanej serii produktów Cisco 2600/3600, zapewniająca dostęp szerokopasmowy, wąskopasmowy oraz głosowy, a także komunikację przez Internet (VoIP) dla średniej wielkości przedsiębiorstw. Dla niewielkich sieci LAN i domowego użytku istnieje szereg innych rozwiązań dostępowych, obejmujących rozbudowane produktowo serie: Cisco 600, Cisco 800, Cisco 1600/1700 oraz Cisco 2500/2600.

Duże korporacje wymagają inteligentnych i szerokopasmowych przełączników z funkcjami ruterów serii Cisco 6400 oraz ruterów głosowych (PSTN, LAN, WAN) serii Cisco 7200, które mogą jednocześnie pełnić funkcję brzegowych przełączników sieci szkieletowej. Istotną ich cechą jest przejęcie na siebie większości funkcji usługowych - odciążając w ten sposób przełączniki i rutery sieci szkieletowej - przez co przełączanie w szkielecie staje się znacznie bardziej efektywne.


TOP 200