NAS - kupować czy budować?

Chmura dla większej mobilności

Interesującym trendem w rozwiązaniach NAS dla małych i średnich przedsiębiorstw są mechanizmy umożliwiające współdzielenie pamięci masowej, udziałów i plików przez internet w modelu cloud. Przykładem takiego rozwiązania jest Iomega Personal Cloud, pozwalające na łatwą synchronizację katalogów między dwoma urządzeniami Iomega. Replikacja danych może się odbywać nie tylko na inne urządzenia NAS Iomega, lecz także na stacje robocze pracujące pod systemem Windows, Mac OS czy Linux. Obsługiwane są również telefony i tablety z systemem Android oraz iPhone i iPad.

NAS - kupować czy budować?

Konfiguracja Personal Cloud w Iomega StorCenter px6-300d

Możliwe jest także zaszyfrowanie transferu danych (64- lub 128-bitowy AES), jeżeli zachodzi taka konieczność ze względu na poufność przekazywanych danych. Wpływa to oczywiście na obniżenie wydajności rozwiązania. Dostęp do Personal Cloud można uzyskać po otrzymaniu specjalnego, e-mailowego zaproszenia z loginem i hasłem do "chmury". Na komputerze klienckim należy zainstalować również specjalne oprogramowanie, które połączy odpowiednie udziały z NAS, udostępnione jako kolejne napędy.

Maksymalna liczba urządzeń lub komputerów spiętych w Personal Cloud nie powinna przekraczać 12, a ze względu na wydajność rozwiązania maksymalna, dopuszczalna liczba to 250. Szybkość połączenia z siecią każdego z tych urządzeń powinna wynosić co najmniej 6 Mb/s dla downloadu i 0,5 Mb/s dla uploadu. Jedno urządzenie może w danej chwili być uczestnikiem tylko jednego Personal Cloud, ale możliwe jest przełączanie między nimi.

Rozwiązania komercyjne - na co zwrócić uwagę?

Kluczową cechą systemów NAS jest niezawodność, ponieważ utrata danych i przestoje mogą doprowadzić do zmniejszenia przychodów, a nawet zagrozić ciągłości biznesowej. Aby zapewnić maksymalny czas bezawaryjnej pracy, systemy NAS powinny być wyposażone w te technologie oraz funkcje, które pomagają w ochronie danych przed błędami fizycznymi i logicznymi.

“Systemy NAS są interesującą inwestycją dla firm z sektora MSP, ponieważ pozwalają użytkownikom spełnić różnorodne wymagania IT - m.in. w zakresie udostępniania plików, przechowywania danych, tworzenia kopii zapasowych - za pomocą jednego urządzenia" - twierdzi Galvin Chang, Associate Director of Global Product Marketing z Infortrend Technology. - “O efektywności kosztowej i sprawności tego typu rozwiązań decyduje wiele czynników, takich jak deduplikacja danych, wirtualizacja pamięci masowych oraz niezawodność systemów.".

Do tej listy kolejny element wpływający na bezpieczeństwo i nieprzerwany dostęp do danych dodaje Robert Grzyb, National Key Account Manager Poland z Iomega. - "Jest nim szeroka paleta ustawień RAID dostępnych w niezależnych pulach dyskowych na jednym urządzeniu. Pozwala to na optymalne i bezpieczne wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Niezwykle ważne jest także zwrócenie uwagi na jakość dysków zastosowanych w urządzeniu - ich parametry (m.in. czas MTBF) oraz odporność na niekorzystne warunki pracy. Jest to szczególnie istotne latem w urządzeniach desktopowych, które najczęściej pracują nie w serwerowni, ale niekoniecznie dobrze chłodzonym pomieszczeniu biurowym".

Jak przekonują specjaliści, ważnym parametrem związanym z ciągłością dostępu do danych jest także liczba kart sieciowych, które oprócz agregacji mogą również pracować w trybie fail-over, zapewniając stały dostęp do danych, również w przypadku problemów z jedną z nich. Dwie karty sieciowe są już praktycznie standardem, ale warto zwrócić uwagę na rozwiązania z 4 kartami sieciowymi, które oferują zdecydowanie większą swobodę i bezpieczeństwo.


TOP 200