Motorola - na świecie i w Polsce

Chociaż bezprzewodowa pętla lokalna może być oparta na jakimkolwiek standardzie komórkowym, Motorola rekomenduje stosowanie technologii zwanej NAMPS. Pod względem wykorzystania spektrum przydzielonej częstotliwości radiowej, system jest porównywalny do europejskiego standardu cyfrowej telefonii komórkowej GSM. NAMPS działając na częstotliwości 800 MHz nie konkuruje z istniejącymi i planowanymi systemami ruchomej telefonii komórkowej lub cyfrowej telefonii komórkowej, dla których rezerwowane jest pasmo 900 MHz.

Po raz pierwszy system bezprzewodowej pętli lokalnej został zainstalowany w celu przywrócenia łączności telefonicznej na, zniszczonych przez trzęsienie ziemi i wysokie fale morskie, terenach Sri Lanki oraz wysp Indonezji. Pilotażowy system WILL zainstalowano próbnie w rejonie Vyborg koło S. Petersburga w Rosji.

W rejonach miejskich proponowane przez Motorolę rozwiązanie może być stosowane jako tymczasowe zapewnienie usług telefonicznych, do czasu zainstalowania przewodowej sieci telefonicznej. Później ta sama stacja bazowa może zostać zainstalowana w innym miejscu. Na terenach wiejskich system może stanowić sposób na zapewnienie stałej łączności telefonicznej.

System WILL Motoroli stanowi bardzo interesującą propozycję dla lokalnych inicjatyw telekomunikacyjnych w Polsce. Jest on niezawodny i konkurencyjny cenowo.

Motorola - projekt Iridium

Satelitarna telefonia komórkowa, jest lansowana przez Motorolę w ramach projektu Iridium. Zakończono przygotowania do I fazy projektu, podpisane zostały odpowiednie uzgodnienia z inwestorami na całym świecie, zakontraktowano satelity łącznościowe i rakiety do ich umieszczenia na orbitach, przystąpiono do budowy koniecznych urządzeń naziemnych. Uczestnicy projektu zebrali następne 800 mln USD (całość projektu ma kosztować 3,5 mld USD), co zgodnie z planem ma pozwolić na uruchomienie I fazy przedsięwzięcia w 1996 r. Zakończenie inwestycji, czyli pokrycie całej Ziemi zasięgiem globalnej sieci telefonii komórkowej, ma nastąpić w 1998 r. Iridium może stać się światowym standardem telefonii komórkowej, o ile nie zostaną wcześniej uruchomione inne projekty satelitarnej łączności komórkowej (CW 18/94).

Motorola - Power PC

Ten nowy procesor Apple/IBM/Motoroli przedstawiciele Motoroli uważają za wielkie osiągnięcie i wiążą z nim duże nadzieje. Dobry i szybki procesor powoduje bowiem niejako automatycznie zwiększenie produkcji zawierających go konstrukcji. To z kolei powoduje zwiększenie produkcji procesora, dzięki czemu może spaść jego cena i zwiększa się liczba zastosowań. Właśnie na początku takiego samonapędzającego się "koła" znajduje się obecnie Power PC. Według kierownictwa Motoroli jego znaczenie będzie wzrastało, natomiast otwartą kwestią pozostaje jaką część rynku komputerów osobistych opanuje PowerPC.

Motorola zamierza produkować jeszcze co najmniej przez 10 lat procesory z serii 68K, nie tylko ze względu na zastosowania w wielu modelach komputerów, ale i fakt, że przeszło 30 mln już wyprodukowanych samochodów i następne miliony schodzących obecnie z taśm produkcyjnych, wyposażanych jest, urządzenia stosujące właśnie tej serii procesory.

Motorola - badania bezpieczeństwa produktów

Dynamicznie rozwijające się systemy łączności radiowej powodują gwałtowny wzrost promieniowania elektromagnetycznego o bardzo szerokim spektrum częstotliwości. Coraz częściej wyrażane są obawy, czy działanie tych wszystkich urządzeń nie wpływa szkodliwie na nasze zdrowie. Motorola systematycznie prowadzi odpowiednie badania.

Jak dotychczas nie stwierdzono wpływu na zdrowie urządzeń stosowanych przez indywidualnych użytkowników łączności radiowej. Niemniej Motorola określiła bardzo surowe normy bezpieczeństwa, ograniczające poziom promieniowania. Zagadnienia bezpieczeństwa i ekologii zajmują poczesne miejsce w prowadzonych przez firmę badaniach, a także mają wpływ na jej produkcję.


TOP 200