Modele finansowania firmowej infrastruktury IT

Preferencje według wielkości i branży

W ujęciu wielkości organizacji respondenta odznaczyły się z kolei pewne charakterystyczne tendencje. Firmy z sektora MSP wskazały mniejszy o 9% niż duże przedsiębiorstwa udział wdrożeń infrastruktury IT na bazie własnych środków. Duże kapitałochłonne inwestycje są w sposób oczywisty bardziej problematyczne dla mniejszych organizacji, stąd wśród nich odznacza się wyższy udział leasingu oraz kombinacji wymienianych w ankiecie formuł finansowania.

Modele finansowania firmowej infrastruktury IT

Wyraźne różnice w preferencjach co do metod finansowania IT da się zauważyć pomiędzy poszczególnymi branżami – wyniki zestawienia w takim ujęciu prezentuje tabela poniżej. Co można z niej wywnioskować?

Zobacz również:

  • Idealne miejsce dla rozwoju pracowników

Największy udział organizacji preferujących wykorzystywanie własnego finansowania inwestycji w infrastrukturę IT wykazują branże cechujące się wysokimi przychodami i obrotami, a zatem przemysł (64% wskazań na inwestycje typu CAPEX), bankowość, finanse i ubezpieczenia, jak również szeroko wspierana dotacjami i dofinansowaniami z UE administracja publiczna.

Największy udział organizacji preferujących wykorzystywanie własnego finansowania inwestycji w infrastrukturę IT wykazują branże cechujące się wysokimi przychodami i obrotami: przemysł (64% wskazań na inwestycje typu CAPEX), bankowość, finanse i ubezpieczenia, administracja publiczna.

Największe preferencje w kierunku usługowych i opartych na kosztach operacyjnych formuł wdrażania infrastruktury IT wykazują z kolei: branża informatyczna (19% deklaracji na OPEX), finansowa i bankowa (17%), a także przedsiębiorstwa konsultingowe i doradcze (23%). Firmy informatyczne oferują swoim klientom rozwiązania w modelu usługowym, który także z ich perspektywy łączy szereg zalet.

Modele finansowania firmowej infrastruktury IT

W ujęciu branżowym, mimo niekiedy znacznych różnic, nie da się wskazać jednoznacznie najpopularniejszych czy najlepszych metod finansowania inwestycji w IT. Tendencja ta utrzyma się, bowiem sposobów sięgania po infrastrukturę teleinformatyczną jest bardzo wiele i stale wzrasta ich popularność. Dywersyfikacja metod finansowania infrastruktury będzie się pogłębiać zarówno z uwagi na konieczność wdrażania kolejnych elementów zaplecza IT w organizacjach, jak i z powodu wzrastającej świadomości po ich stronie.

Wśród omawianych wyżej modeli finansowania zaplecza IT w firmach trudno jest wskazać model jednoznacznie dominujący czy wyróżniający się ze względu na jednoznacznie najlepsze cechy. Punkty rozłożenia ciężkości mogą się bowiem różnić znacząco w zależności od potrzeb czy czasu ich ujawnienia.


TOP 200