Moc informatyki

Kompetencje na sprzedaż

W ramach światowej organizacji IT Center w elbląskiej spółce rozpoczął działanie ośrodek kompetencji w zakresie integracji aplikacji biznesowych Baan i PDM Metaphase.

W ALSTOM Power działa największa instalacja systemu Baan w Polsce, obejmująca ponad 850 użytkowników. Nakłady poniesione na szkolenie pracowników obsługujących system pozwoliły na stworzenie zespołu składającego się z dziewięciu informatyków o bardzo wysokich kwalifikacjach. To z kolei umożliwiło przekonanie korporacji do utworzenia centrum kompetencyjnego, które może oferować usługi spółkom ALSTOM-u poza granicami Polski.

Centrum kompetencyjne Baana działa od roku. Tworzący je informatycy mają już na koncie pierwszy sukces. Projekt polegał na wykonaniu oprogramowania stanowiącego interfejs między systemem Baan a centralną instalacją systemu inżynierskiego PDM Metaphase działającego na serwerach w Szwajcarii. Projekt wykonano we współpracy z Baan Eastern European Localization Center (BEELC) w Krakowie.

"Działanie centrum polega na « wystawieniu» naszych kompetencji do dyspozycji spółek ALSTOM w Europie. Kiedy pojawia się zapytanie, kalkulujemy koszty i składamy ofertę. Nie ustępując umiejętnościami, nasze usługi są bardzo atrakcyjne cenowo w porównaniu z usługami zachodnioeuropejskich firm zewnętrznych" - tłumaczy Tomasz Romanowski. - "Zyskują więc obie strony: zagraniczna spółka ALSTOM-u, ponieważ ponosi mniejsze koszty, oraz Krajowe Centrum Informatyki, gdyż notuje większe przychody. Pieniądze zostają w koncernie".

Krajowe Centrum Informatyki było jednym z ostatnich bastionów obrony systemu Baan w ALSTOM. Wraz z kłopotami finansowymi holenderskiego producenta oprogramowania koncern rozważał związanie się z SAP. Teraz strategia ponownie się zmieniła, w związku z czym Baan otworzył się na współpracę z ALSTOM - przede wszystkim szeroko udostępnia zasoby informacyjne. Dzięki utworzeniu centrum kompetencyjnego Krajowemu Centrum Informatyki w Elblągu powierzono projekt negocjowania umowy ramowej z firmą Baan obowiązującej wszystkie spółki koncernu.

Informatyka dla inżyniera

Drugie centrum kompetencyjne działające w Elblągu jest związane z systemem PDM Metaphase. "Zadania obejmują strategiczny rozwój systemu PDM Metaphase w Szwajcarii. Dwóch z czterech informatyków tworzących w Elblągu zespół PDM pracuje na miejscu w Szwajcarii. Pozostali dwaj pracują w Polsce, korzystając z kopii szwajcarskiej instalacji systemu" - wyjaśnia Tomasz Romanowski. "Niedawno Autodesk Polska przyznał nam status ośrodka kompetencyjnego. Grupa dziewięciu inżynierów testuje produkty Autodesk pod kątem ich przydatności do wykorzystania w procesie projektowania" - dodaje.

Od niedawna w Elblągu działa jedyna w Polsce sieciowa instalacja AutoCAD Mechanical 6 z wykorzystaniem WAN. Dotychczas ALSTOM stosował w Polsce licencje jednostanowiskowe programu AutoCAD R14 wykorzystujące klucze sprzętowe dla poszczególnych stacji roboczych. Obecnie komputery, na których zainstalowano kopię programu AutoCAD Mechanical 6, łączą się z serwerem licencyjnym poprzez sieć rozległą. System umożliwia śledzenie zastosowania licencji AutoCAD Mechanical 6 w czasie rzeczywistym.

Plany, plany, plany

Planowane w najbliższym czasie przez ALSTOM Power projekty informatyczne obejmują niemal wszystkie obszary możliwej informatyzacji. Trwają przygotowania do wdrożenia nowej bazy danych dla systemu Baan. Firma chce zastąpić starą, dedykowaną bazę Baanbase produktem zbudowanym w nowej technologii. W przetargu, który wyłoni dostawcę, uczestniczą firmy IBM i Oracle. W planach znajduje się także stworzenie nowego interfejsu między systemami APC PDM i Baan na zamówienie spółek ALSTOM w innych krajach.

Pod kryptonimem MILAN trwa projekt całkowitej przebudowy sieci LAN w spółce w Elblągu prowadzony przez kierownika działu infrastruktury Jacka Kampowskiego. W jego ramach firma zamierza wdrożyć także system zarządzania siecią LAN i system bezpieczeństwa na podstawie technologii IDS (Intrusion Detection System). W najbliższych latach będą prowadzone projekty mające na celu wykorzystanie technologii Voice over IP oraz CTI (Computer Telephony Integration), polegające na integracji telefonu i komputera.

Firma zamierza przeprowadzić migrację systemu SMS na platformę Windows 2000 Server oraz MS SQL 2000. W planach znajduje się również uruchomienie zapasowych serwerów SMS w dużych lokalizacjach na terenie Polski. Najpóźniej do 2005 r. zostaną uruchomione centralne wsparcie dla użytkowników i system zarządzania zasobami informatycznymi z wykorzystaniem rozwiązania firmy Peregrine.

Wykorzystywane rozwiązania

Dwa główne systemy to: ERP Baan IV i PDM Metaphase/APC; ponadto: AutoCAD AM6, CATIA, PDS, PDMS, Aucoplan, Wiseimage, Allpro, Abaqus, MathCAD, MatLab, Exapt+, TDM, AnySIM, CATIA NC i Soflex. Sieć LAN i WAN oparte na urządzeniach Cisco. Serwery firm: Dell Computer, Hewlett-Packard, IBM i Sun Microsystems.


TOP 200