Mobilność - recepta na rozwój?

Wideokonferencje są tańsze

Sesja wideokonferencyjna usprawnia w czasie rzeczywistym komunikację między kontrahentami, klientami i pracownikami przedsiębiorstwa. Korzystając z kamery wideo instalowanej po obu stronach łącza można nie tylko słuchać, ale także obserwować pierwszą reakcję rozmówcy podczas firmowych negocjacji z kontrahentami. Bezpośredni ogląd sprzyja lepszej komunikacji wzajemnej - a co za tym idzie, pozwala na szybsze uzgodnienie kluczowych bądź zawiłych relacji między uczestnikami - co łatwo przegapić w tradycyjnej rozmowie telefonicznej.

Ponadto wideokonferencja pozwala na przekazanie znacznie więcej informacji w tym samym czasie co rozmowa, łącznie z ekspozycją produktu, pokazaniem jego charakterystycznych cech i zalet bądź specyficznych właściwości. Dzięki wielostronnym sesjom oszczędza się czas pracowników i pieniądze firmy, eliminując bądź ograniczając potrzebę podróżowania, a uzyskiwana wiedza jest natychmiastowa.

Do niedawna sesje wideokonferencyjne były stosowane jedynie w firmach, które dysponowały odpowiednio dużymi środkami finansowymi, jak też specjalnymi pomieszczeniami przeznaczonymi dla sesji wideo. W wyniku istotnego postępu w technologiach przekazu szerokopasmowego, także miniaturyzacji sprzętu komunikacyjnego oraz powszechności jego stosowania (stacje robocze PC, komunikatory mobilne, telefony komórkowe), przekaz wideokonferencyjny stał się już finansowo dostępny nawet w niewielkich przedsiębiorstwach.

Obecnie można korzystać z wielu propozycji tanich połączeń wideokonferencyjnych, udostępnianych całkowicie bezpłatnie bądź jako niedrogie rozwiązania plug-in w aplikacjach Skype Voice over IP. Uproszczeniu i normalizacji uległy przecież sposoby zarządzania sesjami wideo poprzez sieci heterogeniczne, a to było do niedawna piętą achillesową tych usług. Paradoksalnie, przewidywany kryzys może więc spowodować wzrost zainteresowania prostymi zestawami wideokonferencyjnymi - zwłaszcza klasy IP. Za ich pomocą pracownicy mogą korzystać z kursów szkoleniowych, w których w innej sytuacji nie mogliby uczestniczyć, bądź z racji wykonywanej pracy bądź z powodu odległości dzielących poszczególnych uczestników.

Łącza Bluetooth

W opinii Gartnera listę mobilnych technologii, które odegrają w latach 2009-2010 największą rolę otwiera technologia Bluetooth, operująca w niewielkim zasięgu od bazy (standardowo 10 m). Połączenie radiowe najnowszej wersji Bluetooth 3.0 pozwala tworzyć ultra energooszczędne instalacje kolejnej generacji, które będą obsługiwać nietypowe aplikacje, takie jak np. urządzenia do monitorowania pracy serca. Specyfikacja Bluetooth 3.0 (szybkość do 480 Mb/s) ma być ratyfikowana jeszcze w tym roku, a pierwsze rozwiązania komercyjne pracujące zgodnie z tym standardem wejdą na rynek na początku 2010 r.

Niestety zwykle nie są to połączenia bezpieczne i stanowią potencjalne źródło szkodliwego przechwytywania informacji. Z punktu widzenia bezpieczeństwa system Bluetooth jest bowiem podobny do mało odpornej na zakłócenia i podsłuch telefonii cyfrowej drugiej generacji typu DECT. Ze względu na bardzo mały zasięg, wrogie przejmowanie informacji nie stanowi jednak większego zagrożenia.

Dobre prognozy dla Wi-Fi

Do największego obniżania kosztów komunikacyjnych przedsiębiorstwa mają jednak przyczynić się sieci krótkiego zasięgu Wi-Fi, które nie potrzebują tradycyjnego okablowania do zapewnienia wymaganej przepływności w otoczeniu stacji roboczej. Za takim rozwiązaniem przemawiają: krótki czas wdrażania instalacji, możliwość skalowania infrastruktury, szybkie konfigurowanie podsieci wedle potrzeb lokalnych oraz brak kłopotliwego okablowania przewodowego w pomieszczeniach zamkniętych. Po wprowadzeniu rozwiązań zgodnych z IEEE 802.11n (obecnie mamy Draft 2) będzie można przesyłać dane z podstawową szybkością 100 Mb/s, a nawet 170 Mb/s - co radykalnie powinno zmienić nastawienie użytkowników do tej odmiany komunikacji mobilnej.

Mobilność - recepta na rozwój?

Popularyzacji komunikacji Wi-Fi sprzyja fakt, że dzisiaj niemal wszystkie nowe notebooki oraz wiele komputerów stacjonarnych ma już fabrycznie zainstalowane odpowiednie karty Wi-Fi. W praktyce z jednego punktu dostępowego korzysta wiele komputerów, a przy niezakłóconym sygnale radiowym (Access Point w tym samym pomieszczeniu) i stosunkowo niewielkim ruchu, sieć bezprzewodowa LAN działa zadowalająco.


TOP 200