Miliardowe straty USA

FBI wyceniło na 67,2 mld USD straty, jakie ponoszą Stany Zjednoczone wskutek naruszeń i przestępstw elektronicznych. Światowe mocarstwo nie radzi sobie z plagą wirusów, robaków, koni trojańskich, programów szpiegujących i kradzieżą danych.

Dość astronomiczna kwota 67,2 mld USD została obliczona przez specjalistów z FBI w wyniku ekstrapolacji danych, zebranych z 2066 organizacji. Okazało się, że 64 % z nich (1324) miało w ciągu 12 miesięcy problemy z bezpieczeństwem informatycznym. Straty finansowe, poniesione przez firmy wyniosły 24 tys. USD (średnio). Biorąc pod uwagę, że instytucji w USA, które mogą potencjalnie borykać się z przestępstwami elektronicznymi jest ok. 2,8 mln (szacunek FBI - ok. 20 % wszystkich podmiotów), to po wymnożeniu daje to kwotę 67,2 mld USD.

Amerykańskie firmy (1324 podmioty, mające problemy natury informatycznej) najbardziej ucierpiały z powodu niepożądanych działań robaków komputerowych, wirusów oraz koni trojańskich (12 mln USD). Zaraz za nimi uplasowały się kradzieże danych i pieniędzy z kont internetowych (6 mln USD) oraz włamania do sieci korporacyjnych (2,7 mln USD). Straty te nie uwzględniają jednak wszystkich czynników (odszkodowania, zatrudnienie nowych, wykwalifikowanych pracowników) - w rzeczywistości są one większe. Dlatego też FBI już teraz przeznacza 33 % swojego budżetu na walkę z przestępstwami elektronicznymi.

Zobacz również:

  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Raport FBI przynosi jednak optymistyczne dane odnośnie świadomości badanych organizacji z zakresu ochrony przed zagrożeniami. 98,2 % z nich używa oprogramowania antywirusowego, 90,7 % ma zainstalowane firewalle, 75 % używa modułów antyszpiegujących. Z nowoczesnymi technologiami zabezpieczeń jest już znacznie gorzej. Jedynie 4 % firm używa danych biometrycznych do uwierzytelniania, 7 % stosuje karty chipowe. Systemy prewencyjne typu (IPS, IDS) są obecne wśród 23 % respondentów, a w niemal co drugiej instytucji używane są bezpieczne rozwiązania VPN (46 %). Co ciekawe, 44 % włamań w ostatnim roku do informatycznych systemów korporacyjnych pochodziło z wewnątrz firmy.

W badaniu FBI wzięły udział organizacje ze stanów Iowa, Nebraska, Nowy Jork i Texas. Analizie poddane instytucje działające na rynku powyżej trzech lat, zatrudniające min. 5 osób, z rocznymi przychodami większymi od 1 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200