Mierzyć projekty na siły

Narzędzia do wszystkiego?

Odrębną kwestią poruszaną podczas konferencji była konieczność poprawy przewidywalności projektów i kontroli ich realizacji. Według Roberta Gromady z Business Project Management Group, oprogramowanie dedykowane zarządzaniu projektami powinno posiadać funkcjonalności umożliwiające: tworzenie harmonogramów i kalendarzy projektów oraz śledzenie ich przebiegu, zarządzanie zasobami i całymi portfelami projektów, a także kosztorysowanie. Kryteria te spełnia tylko część systemów wspierających zarządzanie projektami.

Zdaniem Roberta Gromady, popularnym narzędziom informatycznym brakuje przede wszystkim skutecznych narzędzi do zarządzania ryzykiem w projekcie. "Dostępne są funkcje związane z kategoryzowaniem projektów pod kątem ich ryzykowności, są funkcje dedykowane gromadzeniu informacji o ryzyku projektowym. Zarządzanie ryzykiem to jednak zupełnie inna sprawa" - mówi Robert Gromada. Można więc odnieść wrażenie, że większość aplikacji dedykowanych do zarządzania projektami wykorzystywana jest przede wszystkim w formie narzędzi do ewidencji czasu pracy.

Komentarz
Niewątpliwie istotnym aspektem, który przez najbliższy czas będzie miał znaczący wpływ na projekty IT, pozostanie obecna sytuacja ekonomiczna i konieczność cięcia kosztów operacyjnych. Specjaliści radzą jednak, żeby nie podejmować pochopnych decyzji i nie stopować toczących się już projektów. Podstawą powinna być tutaj dokładna analiza biznesowego uzasadnienia każdego projektu na tle aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Priorytet powinny otrzymywać projekty, które przedstawiają duży potencjał zwrotu z inwestycji.

Istnieje jeszcze jedna kwestia, często poruszana podczas konferencji, którą można uznać za aktualny trend w dziedzinie zarządzania projektami: sens istnienia Biura Zarządzania Projektami w organizacji. Często pojawiają się pytania: czy, jak i po co wdrażać w organizacji dodatkową jednostkę, która z definicji powinna zajmować się tylko wsparciem i kontrolą zespołów projektowych poprzez zaoferowanie określonego, jasno sprecyzowanego pakietu usług?

W dzisiejszych czasach można zauważyć tendencję, że każdemu przedsięwzięciu próbuje nadać się status projektu, często niesłusznie. Projekty zaczynają dominować w organizacjach, a od ich powodzenia często zależy rynkowa sytuacja firmy. Wobec tego każde, nawet najmniejsze wsparcie, które może przyczynić się do końcowego sukcesu projektu, wydaje się tutaj słuszne. Praktyka pokazuje, że sprawnie działające Biuro Zarządzania Projektami jest w stanie zauważalnie obniżyć koszty prowadzenia projektów, zwiększyć ich efektywność i podnieść szanse na sukces. Trzeba jednak zastanowić się, czy taki argument wystarczy jako uzasadnienie kosztów wynikających z wdrożenia biura i czy taka jednostka będzie, choć po części, lekarstwem na problemy związane z prowadzeniem projektów.

Jakub Szmidt, prezes Koła Naukowego Project Management przy Polsko-Japoń


TOP 200