Między rządem a samorządem

Metropolie rządzą

Pomysłodawcy ILW nie wzięli jednak pod uwagę oporu 12 dużych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. One same borykają się z e-PUAP i pl.ID: jedne są za, inne przeciw, kilka czeka na rozwój wypadków. Ich portale miejskie są właściwie portalami o znaczeniu regionalnym, co wynika ze skali zadań, przewidzianych prawem dla gmin i miast na prawach powiatu. Dlaczego miałyby się więc podporządkowywać marszałkom, i to w zakresie projektów, które bynajmniej nie są w ich kompetencji?

Gwoli przypomnienia, marszałkowie sami są sobie winni, że metropolie im nie ufają. Gdy duże miasta walczyły rok temu o wprowadzenie ustroju metropolitalnego (projekt ustawy o obszarach metropolitalnych), marszałkowie jak jeden mąż protestowali przeciwko potencjalnemu uszczupleniu swojej władzy. Dlaczego teraz prezydenci miast mieliby słuchać marszałka w zakresie teleinformatyki i dokładać się do budowy portali regionalnych, zamiast przenieść bezpośrednio swoje usługi na e-PUAP?

Nowy Plan Informatyzacji Państwa

"Wolałbym, żeby zamiast mówić, iż celem jest informatyzacja państwa, określić cel jako usprawnianie państwa" - podkreślał Piotr Kołodziejczyk na XVI Forum Teleinformatyki. To jest fundamentalne założenie nowego Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2014. Tym samym, w ocenie wiceministra, współpraca między samorządem a rządem winna dotyczyć koordynacji rozwoju infrastruktury twardej (każdy podmiot buduje samodzielnie łącza i centra przetwarzania danych), infrastruktury miękkiej (np. polityki bezpieczeństwa) i ujednolicenia zasobów informacyjnych.

Chodzi o to, żeby współpraca się opłacała i w konsekwencji doprowadziła do powstrzymania separacji systemów resortowych. Toteż Piotr Kołodziejczyk chce dołączyć do linii współpracy biznes. Wówczas Plan Informatyzacji Państwa, zaakceptowany przez rząd, samorząd i biznes, stanie się nową Linią Współpracy. Jak mogłaby ona wyglądać? Chociażby wykorzystując do realizacji różnych procesów administracyjnych koncepcje cloud computing.

Na tym tle Inicjatywa Linia Współpracy wydaje się być dzisiaj koncepcją anachroniczną. Chociaż z drugiej strony, dzięki fermentowi twórczemu, jaki wywołała, Centrum Projektów Informatycznych MSWiA opublikowało zbiór dokumentów określających standardy dostosowania gminnych systemów ewidencji ludności do współpracy z systemem centralnym. To właśnie realizacja postulatów ILW.


TOP 200