Microsoft pomaga firmom walczyć z aplikacjami PUA

Microsoft wydaje walkę szkodliwym czy też po prostu zbędnym i niechcianym aplikacjom PUA (Potentially Unwanted Application), które zagrażają centrom danych względnie spowalniają ich pracę, i wprowadza do swoich produktów anti-malware klasy “enterprise” narzędzia wykrywające i usuwające takie aplikacje.

Narzędzia takie pojawiły się już w takich rozwiązaniach, jak System Center Endpoint Protection (SCEP) i Forefront Endpoint Protection (FEP). To opcja, którą administratorzy systemów IT mogą w każdej chwili włączyć. Nie muszą przy tym zaprzątać sobie głowę nowym narzędziem, gdyż nowe sygnatury PUA będą automatycznie dołączane do kolejnych uaktualnień SCEP i FEP.

Programy PUA są szkodliwe również z tego powodu, iż uruchamiają często bez wiedzy użytkownika systemu IT inne aplikacje, obniżając w najlepszym przypadku wydajność centrum danych (np. poprze wyświetlanie niechcianych reklamy czy uruchamianie zbędnych procesów), a w najgorszym zagrażając jego bezpieczeństwu. Ręczne usuwanie takich aplikacji jest żmudne i nakłada na informatyków sprawujących [pieczę nad systemem IT dodatkowe obowiązki.

Zobacz również:

  • Partnerstwo wzmacniające cyberochronę

Administratorzy systemów IT mogą wdrażać różne polityki PUA poprzez odpowiednie konfigurowanie ustawień Group Policy. MIcrosoft radzi, aby przed włączeniem opcji PUA każda firma zrobiła kwerendę i zdefiniowała, jakie programy należy bezwzględnie usuwać z systemu IT. Powinna też poinformować pracowników o takim przedsięwzięciu, tak aby nie byli zaskoczeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200