Microsoft chce usprawnić pracę chmurowych serwerów

Korporacja informowała już jakiś czas temu, że pracuje na narzędziami, które będą mogły zdalnie zarządzać serwerami instalowanymi w chmurach. Chodzi tu o takie serwery, które są wyposażone w układy typu FPGA. Jak wiadomo są to układy specjalnego przeznaczenia charakteryzujące się tym, że korzystające z ich usług aplikacje mogą je programować.

Microsoft doszedł do wniosku, że dzięki takim narzędziom użytkownicy będą w stanie najpierw odpowiednio skonfigurować chmurowy serwer, a następnie zlecić mu do wykonania określone zadanie. Będzie to możliwe dzięki temu, że narzędzie zaprogramuje znajdujący się w serwerze układ FPGA, który wspomaga pracę znajdujących się obok układów CPU oraz GPU.

Dlatego chmurowe serwery wspomagające taką technologię będą w stanie obsługiwać w optymalny sposób bardziej wymagające aplikacje, np. takie, które wspierają maszynowe uczenie czy wirtualną rzeczywistość.

Zobacz również:

Microsoft zapewnia, że po wprowadzeniu do chmurowych serwerów układów FPGA i opracowanej przez niego technologii, która pozwala zdalnie programować takie układy, wydajność chmurowych usług znacznie wzrośnie. Wymienia nawet takie usługi świadczone obecnie przez chmurę Azure (np. Accelerated Networking, Bing czy tłumaczenie tekstów).