Lepsza wydajność i dostępność

Droga do chmury

Cloud computing wkracza coraz szybszymi krokami do firm, ale migracja do tej technologii przetwarzania danych wcale nie jest prosta. Chociaż historycznie jest to następstwo klasycznych technologii klastrowych wraz z wirtualizacją systemów i aplikacji, to barierą jest poziom skomplikowania takiej infrastruktury. Migracja do modelu cloud wymaga innego zasobu wiedzy administratorów oraz inżynierów. Dodanie kolejnej warstwy sprzętowo programowej sprawia, że zarządzanie chmurą jest znacznie trudniejsze niż tradycyjnymi klastrami.

Przeniesienie najważniejszych aplikacji do modelu cloud computing sprawia, że infrastruktura chmury musi cechować się wysoką niezawodnością i skalowalnością, niezbędną do obsługi procesów biznesowych w firmie. Projekt musi uwzględniać odpowiednią moc obliczeniową serwerów, wydajność zasobów storage, konstrukcję pozbawioną pojedynczego punktu awarii. O niezawodności całego rozwiązania decyduje jego najsłabszy element, dlatego konstrukcja musi być odporna na standardowe awarie sprzętowe (np. wyłączenie pojedynczego serwera, uszkodzenie przełącznika sieciowego czy zasilacza). Dobór komponentów i technologii, skalowanie systemu oraz zarządzanie - to są kluczowe elementy, które należy bardzo dokładnie zaplanować i przetestować przed wdrożeniem.

Duży może więcej

Przeniesienie aplikacji do technologii cloud ma największy sens biznesowy wtedy, gdy razem z migracją zmienia się sposób rozliczania poszczególnych pionów biznesowych. Przejście do modelu rozliczania za rzeczywiste wykorzystywanie zasobów w podziale na odbiorców (według centrum kosztów) jest bardzo istotną zmianą w przypadku polskich firm, gdzie wiele kosztów nie jest w ogóle rozliczanych ani analizowanych. Przykładem może być brak rozdziału kosztów energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia IT. To samo dotyczy kosztów składowania danych.

Z drugiej strony, dział IT, a pośrednio cała firma, może skorzystać na konsolidacji systemów. Zamiana maszyn, których średnie wykorzystanie zasobów nie przekracza 30%, na kilkakrotnie mniejszą liczbę mocniej obciążonych serwerów daje istotne oszczędności biznesowe, wynikające nie tylko z mniejszego poboru energii elektrycznej, ale także ułatwień w zarządzaniu czy wykonywaniu kopii bezpieczeństwa. Jednocześnie nawet mały dział, startujący z niewielkim projektem, może skorzystać z nowoczesnych technologii, takich jak wysoka dostępność, wirtualizacja storage, thin provisioning czy kopie migawkowe.

GreenIT

Technologie, które niosą ze sobą zmniejszenie zużycia energii elektrycznej czy mniejszą materiałochłonność, przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wirtualizacja wpisuje się w trend GreenIT, gdyż umożliwia zmniejszenie ilości maszyn fizycznych (nie tylko serwerów, ale także macierzy dyskowych i innych urządzeń), redukując przy tym zużycie energii elektrycznej.


TOP 200