Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet

Coraz więcej urządzeń wspiera ładowanie bezprzewodowe, a sama technologia staje się coraz bardziej wyrafinowana. Czy warto interesować się bezprzewodowym ładowaniem urządzeń elektronicznych?

Ładowanie bezprzewodowe nie jest niczym nowym. Rozwiązania pozwalające na ładowanie urządzeń elektronicznych bez wykorzystania kabli stosowane są od wielu lat. Znajdziemy je między innymi w niektórych kluczykach do aut już z początki XXI wieku.

Ładowanie bezprzewodowe
Źródło: Nubelson Fernandes / Unsplash

Ładowanie bezprzewodowe

Źródło: Nubelson Fernandes / Unsplash

Ostatnimi czasy ładowanie bezprzewodowe przeżywa niesamowity wzrost popularności. Stosują je producenci smartfonów, akcesoriów oraz elektroniki użytkowej.

Zobacz również:

  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać

Popularność ładowania bezprzewodowego w aktualnie wykorzystywanej elektronice zawdzięczamy standardowi Qi, który został wprowadzony na rynek w 2008 roku, a więc w czasach pierwszej generacji iPhone'a i pierwszych smartfonów z Androidem. W tamtych czasach nikt jeszcze nie myślał na poważnie o ładowaniu bezprzewodowym, ale wystarczyło kilka lat, aby spopularyzować ten standard.

Po dziesięciu latach od debiutu specyfikacji ładowania bezprzewodowego Qi na rynku znajdowało się już ponad 200 smartfonów wspierających szybkie ładowanie. W 2020 roku aż 468 firm produkujących elektronikę użytkową posiadało w swoim portfolio urządzenia kompatybilne ze standardem Qi, a ich liczba stale rośnie.

Ładowanie bezprzewodowe stało się popularne w 2015 roku, kiedy to trafiło do pierwszych flagowych smartfonów produkowanych na szeroką skalę. W 2017 roku standard został przyjęty przez firmę Apple, co dodatkowo zwiększyło jego popularność. Już w 2020 roku firma Apple zaprezentowała autorski standard ładowania bezprzewodowego MagSafe, który pozwala na magnetyczne podłączanie do urządzeń różnego rodzaju akcesoriów - od ładowarek bezprzewodowych po portfele czy uchwyty samochodowe. W styczniu 2023 roku wprowadzono na rynek uniwersalny standard Qi2 obejmujący swoją kompatybilnością między innymi technologię Apple MagSafe.

W niniejszym materiale poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące ładowania bezprzewodowego.

Kompatybilność urządzeń z ładowaniem bezprzewodowym

Na rynku niestety znajdziemy wiele autorskich systemów bezprzewodowego ładowania, które znacząco ograniczają kompatybilność z urządzeniami. Producenci elektroniki wprowadzają własne systemy superszybkiego ładowania bezprzewodowego, które kompatybilne są z niewielką liczba urządzeń. Na szczęście praktycznie wszystkie ładowarki bezprzewodowe posiadają wsparcie dla uniwersalnego standardu Qi. Oznacza to, że naładujemy nimi wszystkie urządzenia wyposażone w ładowanie bezprzewodowe. W zależności od posiadanej ładowarki i urządzenia standard Qi pozwala na ładowanie z mocą 5W, 10W, 15W, 20W lub 30W. Warto pamiętać, że ładowarki bezprzewodowe wymagają mocniejszego zasilacza od deklarowanej mocy, ponieważ ładowanie bezprzewodowe nie jest bezstratne.

Ładowanie bezprzewodowe jest wolniejsze od przewodowego
Źródło: Oscar Helgstrand / Unsplash

Ładowanie bezprzewodowe jest wolniejsze od przewodowego

Źródło: Oscar Helgstrand / Unsplash

Chcąc skorzystać z szybszego ładowania bezprzewodowego należy wyposażyć się w urządzenie oraz ładowarkę kompatybilną z dedykowanym standardem szybkiego ładowania np. Wireless VOOC.

Warto zwrócić również uwagę na system Apple MagSafe. Zakłada on możliwość podłączania dodatkowych akcesoriów do sprzętu Apple korzystając z dedykowanych magnesów umieszczonych w akcesoriach i sprzęcie. Standard ten jest kompatybilny z ładowaniem bezprzewodowym Qi. Ładowarki bezprzewodowe MagSafe kompatybilne z modelami iPhone 12 i nowszymi (z wyłączeniem modeli SE 2020 i SE 2022) pozwalają na 15 W ładowanie bezprzewodowe. Co istotne ładowarką MagSafe naładujemy urządzenia kompatybilne z ładowaniem bezprzewodowym, ale bez wsparcia dla standardu MagSafe.

Szybkość i efektywność ładowania bezprzewodowego

Sceptycy technologii ładowania bezprzewodowego od lat powtarzają, że metoda ładowania bez wykorzystania kabli jest wysokostratna, nieefektywna i wolna. Oczywiście jest to prawdą, ale ideą ładowania bezprzewodowego jest wygodne ładowanie urządzeń np. na stoliku nocnym, biurku roboczym czy w aucie. W przypadku ładowania bezprzewodowego liczy się przede wszystkim wygoda. Nie oznacza to jednak, że ładowanie bezprzewodowe nie może być szybkie.

Kilka lat temu większość ładowarek bezprzewodowych wspierała zaledwie 5 W ładowanie bezprzewodowe. Dziś wartość ta wzrosła do 15-20 W, co pozwala w całkiem sprawny sposób naładować wiele smartfonów oraz wszystkie akcesoria. Oczywiście prędkość ładowania jest zauważalnie wolniejsza, niż w przypadku ładowania przewodowego (aktualnie znajdziemy urządzenia ze 60-120 W ładowaniem), ale z pewnością nie jest wolna.

Bezpieczeństwo ładowania bezprzewodowego

Wielu konsumentów boi się stosować ładowanie bezprzewodowe w obawie o bezpieczeństwo. Ładowanie bezprzewodowe potrafi wydzielać więcej ciepła od konwencjonalnych metod ładowania. Nie jest to jednak zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Ładowarki bezprzewodowe posiadają szereg funkcji zabezpieczających przed przegrzaniem, obecnością ciał obcych pomiędzy ładowarką, a ładowanym urządzeniem czy ochroną przed przeładowaniem.

Ładowanie bezprzewodowe jest w pełni bezpieczne dla użytkowników i sprzętu
Źródło: UNIBOA / Unsplash

Ładowanie bezprzewodowe jest w pełni bezpieczne dla użytkowników i sprzętu

Źródło: UNIBOA / Unsplash

Wprowadzane do obrotu ładowarki bezprzewodowe w zależności od rynku muszą posiadać certyfikaty takie jak CE (Conformité Européene), RoHS (Restriction of Hazardous Substances) i FCC (Federal Communications Commission). Dodatkowo Wireless Power Consortium (twórca standardu Qi) certyfikuje wybrane urządzenia znanych producentów dodatkowo gwarantując pełną zgodność ze standardem ładowania bezprzewodowego.

Warto podkreślić również wpływ ładowania bezprzewodowego na żywotność akumulatorów. W dobie superszybkich ładowarek przewodowych o mocy powyżej 30W należy rozważyć żywotność ogniw. Szybkie ładowanie przewodowe niewielkiego akumulatora znajdującego się w smartfonie prowadzi do znacznego nagrzewania się sprzętu, co z kolei może negatywnie wpływać na żywotność ogniwa. Im wolniejsze ładowanie tym większa żywotność akumulatora. Dodatkowo nie warto ładować baterii powyżej 80%. Idealnymi wartościami użytkowymi jest naładowanie w granicach od 20 do 80% pojemności akumulatora.

Ładowanie bezprzewodowe może wydłużyć żywotność sprzętu
Źródło: Lasse Jensen / Unsplash

Ładowanie bezprzewodowe może wydłużyć żywotność sprzętu

Źródło: Lasse Jensen / Unsplash

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200