Łączenie ogniw

Właściwe dane - korzyści

Proces przyjmowania dostaw oparty na standardowej etykiecie logistycznej eliminuje błędy powstające przy wzrokowym odczytywaniu i ręcznym rejestrowaniu składu palety (zawartości, ilości, terminu przydatności) oraz przy późniejszym wprowadzaniu danych do systemu informatycznego. Przyjmowanie palet identyfikowanych etykietą logistyczną polega na:

- odczytaniu etykiety za pomocą terminala radiowego

- automatycznej weryfikacji danych zawartych na etykiecie z zamówieniem i danymi podstawowymi o dostarczonych artykułach.

W rezultacie przyjęte palety są bezzwłocznie gotowe do rozmieszczania ich w przestrzeni magazynowej, a całość procesu przyjęcia dostawy odbywa się na doku rozładunkowym, dokument przyjęcia oraz jego wydruk powstaje w tle, w tym samym czasie następuje automatyczne wygenerowanie wewnętrznych zleceń rozmieszczania poszczególnych palet w określonych miejscach magazynowych. Magazynier wykonuje zalecenia systemu informatycznego, który optymalizuje rozmieszczenie zapasów wg wcześniej określonych strategii. Są to korzyści, o których nie wolno zapominać, ponieważ w istotny sposób zwiększają odpowiedzialność dostawcy za prawidłowość oznaczenia generowanej przez niego jednostki logistycznej i zdeklarowanej zawartości, gdyż nawet po przyjęciu dostawy możliwa jest weryfikacja jej zawartości w stosunku do danych podanych na etykiecie. Tym samym dostawca w zintegrowanym łańcuchu dostaw nie jest anonimowy i rozumie, że prawidłowo wydrukowana etykieta staje się jego wizytówką, która pozwala na szersze oddziaływanie na rynek dostaw.

Korzyści dla dostawców do sieci JMD

Korzyści, które osiąga JMD, w takim samym stopniu możliwe są do uzyskania przez każdego dostawcę, ponieważ tworzona przez niego etykieta ma charakter standardowy i może być w takiej samej postaci wykorzystywana w wewnętrznych procesach magazynowych dostawcy. Wystarczy jedynie przenieść miejsce drukowania etykiety z fazy, którą można określić jako "tylko dla odbiorcy" do fazy określanej jako "dla odbiorcy i również dla siebie". W celu wykorzystywania etykiety we własnych procesach magazynowych, dostawca do sieci JMD może ją drukować w ostatnim stadium procesu produkcyjnego. Oznakowana standardową etykietą paleta jest wprowadzana do magazynu produkcyjnego u dostawcy na tych samych zasadach, jak do magazynu Centrum Dystrybucji JMD, a więc uzyskanie korzyści takich jak w JMD jest całkowicie realne.

Korzyści dla operatorów logistycznych

Zainicjowanie przez JMD stosowania standardowych etykiet przez dostawców spowodowało, że operatorzy świadczący dla nich usługi logistyczne również wykorzystują zalety standardowego znakowania jednostek paletowych. Podczas przyjmowania palety do centrum logistycznego nie występuje konieczność jej etykietowania, paleta jest jednoznacznie zidentyfikowana i umieszczana w wyznaczonym miejscu przestrzeni magazynowej. Podczas identyfikowania wydawanej palety wykorzystywana jest ta sama etykieta. Należy się spodziewać, że znakowanie palet standardowymi etykietami logistycznymi EAN.UCC będzie się rozpowszechniać, na czym w dużej mierze skorzystają, niejako przy okazji, firmy świadczące usługi logistyczne zarówno w obszarach składowania, jak i transportu jednostek logistycznych.

Wdrożenie standardowej etykiety logistycznej EAN.UCC w sieci JMD usprawnia funkcjonowanie całego łańcucha dostaw poprzez organizacyjne zautomatyzowanie operacji rejestrowania przepływu materiałów, podnosi jakość całego procesu, przyspiesza jego realizację, a co najważniejsze - nie ogranicza współpracy wielu dostawców z jednym odbiorcą, pozwala na funkcjonowanie otwartych łańcuchów dostaw wielu dostawców i wielu odbiorców niezależnie od granic państwowych czy nawet kontynentów.

Taki jest stan na "dzisiaj". Za tydzień zostaną przedstawione aspekty integracji łańcuchów dostaw pozwalające na śledzenie pochodzenia towarów żywieniowych zgodnie z unijnymi uregulowaniami prawnymi (traceability) oraz zasady udostępniania opisów i cech produktów z dostępnych dla zintegrowanych łańcuchów dostaw katalogów elektronicznych, czyli to, co wydarzy się "jutro".

Jerzy Majewski jest konsultantem w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, pełniącego w Polsce funkcję krajowej organizacji EAN Polska.


TOP 200