Krótka historia pamięci masowych

1988 - Pamięci flash

Krótka historia pamięci masowych

Firma M-Systems (dziś SanDisk) opracowała pierwszy pendrive USB wykorzystujący pamięć flash, czym zrewolucjonizowała rynek nośników od przenoszenia danych. Dziś cały świat korzysta z kluczyków USB, mając jednocześnie odnośnie nich mieszane uczucia - są bardzo wygodne i poręczne, ale jednocześnie stanowią ogromne zagrożenia dla bezpieczeństwa danych w firmie. Pamięć flash przyczyniła się do ogromnego rozwoju rynku przenośnych odtwarzany multimedialnych.

1989 - Fibre Channel

Krótka historia pamięci masowych

Specyfikacja standardu Fibre Channel została zaprezentowana przez Joe Mathisa, członka zespołu technicznego w IBM-ie. Protokół jest używany do łączenia serwerów z systemami pamięci masowych w wydzielonej sieci. Tworzone dzięki temu protokołowi sieci SAN zaczęły być wdrażane w 1999 r. Dziś niektórzy eksperci twierdzą, że przyszłość protokołu Fibre Channel jest trochę zagrożona, a to przez pojawienie się inferfejsu iSCSI, który pozwala na blokowy zapis danych w tradycyjnej sieci Ethernet.

1999 - Interfejs Serial ATA

Krótka historia pamięci masowych

Szeregowy interfejs Serial ATA, następca królującego przez wiele wcześniejszych lat interfejsu równoległego, pozwolił na tworzenie tanich, ale szybkich i solidnych dysków. Po zaprezentowaniu w 1999 r. jako interfejs na dysków do stacji roboczych, od dwóch lat dyski Serial ATA są wykorzystywane także w zaawansowanych macierzach dyskowych.

2007 - Pamięć holograficzna

Krótka historia pamięci masowych

InPhase Technologies zaprezentował pierwszą pamięć dyskową wykorzystującą technologię holograficzną - efekt prowadzonego od wielu lat projektu naukowego, który już na początku przez wielu naukowców został skreślony. Napęd Tapestry HDS-300R ma talerze o pojemności 300 GB i jest oferowany za 180 USD. Producent twierdzi, że do 2010 r. pojemność tych dysków wzrośnie do 1,6 TB.


TOP 200