Komputery i bezpieczeństwo IT: 19 najbardziej irytujących pytań

Jak to możliwe, że - zarówno użytkownicy komputerów, jak i całe organizacje - mogą wciąż popełniać te same błędy i korzystać z tych samych zawodnych technologii i rozwiązań? Prezentujemy listę dziewiętnastu najbardziej denerwujących i stale powracających problemów bezpieczeństwa w IT.

Użytkownicy komputerów wciąż dają się nabierać na te same sztuczki. Liczba usuwanych fałszywych antywirusów czy wielkość kwot przelewanych na konta internetowych oszustów budzi nie tylko zdumienie, ale i irytację. Wiele elementarnych kwestii bezpieczeństwa związanych z naiwnością użytkowników wciąż pozostaje aktualna, choć wydawałoby się, że już dawno powinny być rozwiązane. Inne problemy odnoszą się do technologii i praktyk, które organizacje stosują nadal do zabezpieczeń, mimo że nie działają one tak, jak powinny (o ile w ogóle działają).

Polecamy: 10 mitów bezpieczeństwa IT

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem

Oto lista pytań związanych z bezpieczeństwem IT, które niestety wciąż są aktualne.

1. Dlaczego ludzie w dzisiejszych czasach nadal są gotowi wysłać tysiące dolarów na konta nieznajomych w ramach ofert, które nawet oni uważają za zbyt piękne, by były prawdziwe?

2. Jak to się dzieje, że ludzie wierzą każdemu fałszywemu ostrzeżeniu o wirusie, które widzą, nie podejmując najmniejszych środków ostrożności, gdy pojawiają się prawdziwe wirusy?

3. Jak to jest, że ponad dekadę zajęło zatwierdzenie specyfikacji DNSSEC, a organizacje wciąż jej nie wdrażają?

4. Dlaczego tak dużo czasu zajmuje wdrażanie IPv6 i jego zabezpieczeń?

5. Dlaczego używamy zwykłych firewalli na obrzeżach sieci, gdy okazuje się, że nie są one w stanie zatrzymywać hakerów ani złośliwego oprogramowania, a zamiast tego wywołują frustrację użytkowników?

6. Dlaczego mój serwis antyspamowy blokuje tylko niektóre wiadomości spam, pozwalając jednocześnie innym, niemal identycznym prześlizgnąć się?

7. Dlaczego mój wielofunkcyjny system antyspamowy nie zorientował się, że nie chcę czytać wiadomości po chińsku?

Polecamy Co powinien wiedzieć każdy specjalista IT?

8. Dlaczego tyle osób rozsyła hoaxy (np. fałszywe ostrzeżenia o wirusach) do wszystkich ze swojej książki adresowej, skoro wpisanie do wyszukiwarki fragmentu wiadomości, którą bezmyślnie forwardują, natychmiast pokaże, że są fałszywe?

9. Dlaczego jest tak, że większość młodych ludzi nie dba o swoją prywatność?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200