Kod podsystemu plików Solarisa będzie upubliczniony

Sun Microsystems zamierza upublicznić kolejną partię kodu źródłowego sytemu Solaris 10. Tym razem w ramach projektu OpenSolaris udostępnione mają być głównie źródła związane z podsystemem plików.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy Sun, w zeszłym miesiącu w ramach projektu OpenSolaris.org powstała osobna grupa zajmująca się rozwojem kodu związanego z organizacją i zapisem informacji w plikach oraz ich wyszukiwaniem i odczytem. Upubliczniony został m.in kod pakietu Sun StorageTek Availability Suite, sterownika obsługi urządzeń pętli zwrotnej (loopback) - LoopX oraz różnych narzędzi związanych z obsługą systemu plików ZFS.

Według zapowiedzi w niedalekiej przyszłości mają zostać opublikowane źródła dotyczące m.in. systemu plików QFS, obsługi serwera CIFS (Common Internet File System) z poziomu jądra oraz oprogramowania Sun StorageTek Storage Archive Manager.

Carl Greiner z firmy analitycznej Ovum stwierdził, że "nie wiadomo jakiego rodzaju firmy zechcą skorzystać z tych źródeł". Zaznaczył, że na jego podstawie może powstać oprogramowanie związane z obróbką dużych ilości danych lub też, że kod ten zostanie wykorzystany głównie w ośrodkach naukowych i akademickich. "Jeżeli da się na tym zarobić, to dopiero za jakiś czas", powiedział Greiner.

Projekt OpenSolaris, mający na celu stworzenie otwartej wersji systemu Solaria powstał na początku 2005 roku. System Solaris 10 został wydany jako oprogramowanie Open Source na liencji CDDL (Common Development and Distribution License) 14 czerwca 2005 roku. Opublikowane zostało m.in. jądro systemu oraz najważniejsze biblioteki i narzędzia systemowe. Od tego czasu ze stron firmy Sun pobrano go ponad 7 milionów razy.

CDDL pozwala na w pełni legalne pobieranie kodu źródłowego, rozwijanie go, łączenie z własnym kodem oraz sprzedaży stworzonych w ten sposób programów na zasadach komercyjnych. Licencja CDDL jest zgodna z ideą Open Source i zatwierdzona przez organizację Open Source Initiative, nie jest jednak zgodna z licencją GPL.

Do tej pory pośród wiodących przedsiębiorstw branży IT tylko Apple zapowiedział, że wykorzysta część udostępnionego kodu w swoim systemie MacOs. Dzięki upublicznieniu kodu źródłowego Solarisa i otwarciu projektu OpenSolaris.org system ten znacznie zyskał na popularności. Natomiast sam projekt OpenSolaris stał się jednym z najbardziej popularnych w społeczności Open Source. W tej chwili jego stałym rozwojem zajmuje się ponad 12 tys. osób, z czego tylko ok. 1000 to pracownicy firmy Sun.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200