Kiedy będziemy mieć TETRĘ

Ponad 160 firm zgrupowanych w organizacji TETRA Association - dostawców technologii, twórców aplikacji, operatorów - intensywnie pracuje wspólnie lub konkurując nad innowacyjnymi aplikacjami, które poprawią funkcjonalność systemu. Wiele pomysłów dotyczy przekazywania obrazów, geolokalizacji, organizacji zasobów informacyjnych. Ekonomika dostępu do aplikacji, zdjęć, wizualizacji to też skrócenie czasu potrzebnego do analizowania sytuacji i podejmowania potrzebnych decyzji, czyli pośrednio oszczędności w czasie wykorzystania kanałów radiowych, w porównaniu z tradycyjnymi sieciami.

Nowe aplikacje w systemach informacyjnych dla służb korzystających z TETRA, wprowadza się z założeniem, że użytkownikom należy dostarczyć wszystkie informacje przydatne do obsługi zdarzeń przez zaangażowane służby. Nie należy jednak też rozpraszać niepotrzebnymi informacjami funkcjonariusza w trakcie akcji, wymagającej wytężonej uwagi. Zasoby informacyjne przygotowane do aplikacji mobilnych powinny być też łatwe do przeszukiwania, specjalnie przygotowane do obsługi określonych kategorii zdarzeń.

Jedną z podstawowych cech systemów dyspozytorskich, do których zalicza się TETRA, jest możliwość wywołań masowych lub grupowych. Sporo inspiracji dostarczają ostatnio w tym obszarze serwisy społecznościowe z ich organizacją dystrybucji wiadomości, np. według mechanizmów znanych z mikroblogów - takich jak Twitter, możliwość pracy grupowej, organizacja systemów informacyjnych w chmurze.

Szybciej, szerzej, bezpieczniej

To, co wytykano jako wadę systemu, sugerując nawet błąd koncepcji TETRA - wąskie w porównaniu z GSM pasmo przenoszenia kanałów radiowych, utrudniające wprowadzenie bardziej wymagających aplikacji transmisji danych - sprawdza się warunkach kryzysu, ponieważ głównym celem twórców technologii jest odporność i niezawodność łączności.

System kodowania kanałów głosowych, dobra redukcja szumów tła, efektywne wykorzystanie pasma, konserwatywne podejście do niezawodności i bezpieczeństwa, możliwość działania bez dostępu do sieci i wiele specjalizowanych funkcji, powodują, że systemy sprawdziły się wiele razy podczas klęsk żywiołowych i atakach terrorystycznych, czyli w warunkach określanych jako misja krytyczna, kiedy komercyjne systemy często nie wytrzymują uszkodzeń lub przeciążeń, lub są ze względów bezpieczeństwa wyłączane.

Wzrost zapotrzebowania na aplikacje szerokopasmowe w działaniach służb antykryzysowych każe podjąć starania o nowe, najlepiej zharmonizowane w Europie częstotliwości. Poszukuje się nowych technologicznych opcji rozwojowych. Biorąc pod uwagę stan rozwoju standardu TETRA, szacuje się, że obecnie wykorzystywane i budowane systemy będą mogły pracować przez najbliższych kilkanaście lat, stopniowo uzupełniane i unowocześniane, ale równolegle pracuje się nad osiągnięciem synergii z szerokopasmowymi systemami nowej generacji LTE.


TOP 200