Kasuj się, kto może!

Zakład Elektroniki Górniczej z Tych proponuje kilka typów kas: FR 200, FR 2000, FR 4000 i FR 4300. Kasy FR 4300 można połączyć w sieć z komputerem PC jako serwerem, na którym zbierane są dane z poszczególnych stanowisk. Mając odpowiednie oprogramowanie można w ten sposób, sporządzać i drukować wszelkiego rodzaju dokumenty sprawozdawcze. Jako ciekawostkę trzeba tu pododać, że serwer z terminalami połączony jest za pomocą światłowodów.

Firma p. Jacka Karpińskiego - JK Electronis jest producentem homologowanej kasy KF-202. Ciekawostką jest, że również płyta główna tej kasy produkowana jest w JK Electronics. Na niej zabudowano procesor 186 EB pracujący z częstotliwością 16 MHz, 768 kB RAM (z możliwością rozszerzenia do 2 MB), złącze RS232C. Na wyposażeniu znajduje się 22- znakowa drukarka Epson. Kasa może pracować w sieci przez złącze szeregowe. Na podkreślenie zasługuje również bardzo niska cena - 19 mln zł. Oprogramowanie wliczono w cenę kasy.

Także znany z komputerów IBM produkuje kasy fiskalne, z których IBM Entry 01 uzyskała homologację ministerstwa. Można je zakupić m.in. w krakowskiej firmie Pinex Group lub ZPU Wola i Biurotechnice z Warszawy. Kasa ta jest typowym reprezentantem drugiej kategorii kas. Może więc pracować samodzielnie, jak również w sieci. Współpraca z serwerem może być ciągła lub okresowa. W kasie zastosowano dwie drukarki termiczne dla druku paragonów i ich kopii.

Także do drugiej kategorii kas zaliczamy kasy NCR - model 2193 oraz 2190 proponowane przez firmę PPI-ETC z Warszawy. Mogą być one łączone w sieć zbudowaną z komputera oraz 4 stanowisk kasowych NCR 2190. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia tworzenie różnorodnych raportów dziennych i okresowych.

Włoskiej produkcji są kasy IES Electronics oznaczone numerami 2123, 2163, 2165, 2220, 2223. Ich dystrybutorami są krakowski Koncept oraz płocka WektraComp, natomiast importerem - poznańskie ZETO. Kasy 2123 i 2223 uzyskały atest Ministerstwa Finansów. Są to kasy, które zaliczamy do drugiej kategorii. Mogą więc współpracować z komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie. Dedykowanym systemem sprzedaży dla tych kas jest Vendor, dzięki któremu można m.in. prowadzić gospodarkę magazynową. Do kas można podłączyć skanery (czytniki kodu kreskowego), które znacznie przyspieszają obsługę klienta i automatyzują wprowadzanie danych.

Sprzęt produkowany przez IPC z Singapuru, to kasy komputerowe (trzecia kategoria), których dystrybutorem jest firma IPC Polska z Bielska-Białej. Kasy IPC POS II (z atestem Ministerstwa Finansów) oraz IPC POS CCR są komputerami opartymi na procesorze i286 12 MHz z 1 MB RAM, dyskiem twardym 40 MB, 9-calowym monitorem monochromatycznym, 3,5-calową stacją dyskietek (IPC POS II). Zainstalowany system operacyjny to DR DOS 6.0, natomiast oprogramowanie IPC Shopper zbudowane jest z 2 podstawowych modułów: kasowego i magazynowego.

Atamas z Siedlec jest dystrybutorem komputerowych kas fiskalnych DECpos 320sx produkcji Digital Equipment Corporation. Zbudowana jest na bazie płyty głównej komputera z procesorem i386SX. Standardowo wyposażony w 4 MB pamięci (maks. 16 MB), mysz, stację dyskietek 3,5", monitor monochromatyczny SVGA, drukarkę DEC M32SX oraz czytnik kart magnetycznych wbudowany w klawiaturę. Pracę w sieci umożliwia seryjnie montowana karta Ethernet oraz oprogramowanie EPOS.

Również ICL (International Computer Limited) jest producentem komputerowych kas fiskalnych dostarczanych przez warszawską firmę ICL Poland. Terminale TeamPOS to standardowe komputery typu PC wyposażone w procesory od 286 do 486. Serwer wyposażony jest w stację dyskietek 1,44 MB i twardy dysk (od 85 do 245 MB). Końcówki są tańsze, gdyż nie muszą mieć dużych dysków ani pamięci operacyjnej. Na komputerach może być zainstalowany nie tylko DOS, ale również OS/2. Terminale pracują w sieci Novell lub LAN Manager. Stanowisko kasowe powstaje dzięki zgrupowaniu standardowych modułów (klawiatury, szuflady, wyświetlacza, skanera, drukarki i komputera wraz zasilaczem i kablami) w jednej obudowie, nazwanej Otwartym Łącznikiem Urządzeń Peryferyjnych OPC. W jego skład wchodzi także moduł fiskalny -18 KB pamięci typu CMOS do współpracy z programem sprzedaży. Ze względu na duże możliwości kasy ICL nadają się szczególnie dla dużych domów towarowych czy sieci sklepów.

HSK Data Ltd z Krakowa jest producentem i dystrybutorem homologowanych komputerowych kas fiskalnych HSK System II. Produkowane wersje różnią się procesorem (286 lub 386), wielkością pamięci (4 lub 16 MB) oraz częstotliwością pracy zegara (16 lub 33 MHz). Jako wyświetlacz kasjera zastosowano 9-calowy monitor z kartą Hercules, a do wyposażenia można dołączyć wagę elektroniczną lub drukarkę faktur. Program System Rejestracji Sprzedaży (SRS) pochodzi również z firmy HSK. Moduł kasowy pracuje w DOS, natomiast dodatkowy moduł zarządzania (dokupowany osobno za 14 mln zł) może pracować w DOS, Unix, OS/2 lub Windows.

Zabrzański Elzab jest producentem kas Xcel 260 i 261. Różnią się one jedynie tym, że model 261 ma osobno wydzielony moduł fiskalny, z którego nabywca może zrezygnować. Z tą kasą można także pracować jak ze zwykłym komputerem dzięki dostępowi do DOS/Windows. Poza homologacją Ministerstwa Finansów została ona także laureatką konkursu "Teraz Polska". Jest to całkowicie polska konstrukcja, w której jedynie 9-calowy monitor VGA, drukarka Epson lub Citizen, twardy dysk oraz stacja dyskietek nie jest krajowej produkcji. Jej "sercem" jest procesor 386SX 40 MHz. Standardowa pamięć to 2 MB z możliwością rozszerzenia do 16 MB. Montowane dyski mają pojemność 80 MB (lub większe - na zamówienie). Może pracować w sieci LANtastic 5.0 (xcel 260) lub dowolnej (xcel 261). Dzięki temu, że kasa jest standardowym komputerem, choć w specjalizowanej obudowie, można na niej zainstalować dowolne oprogramowanie, również Windowsowe.

Jednym z ciekawszych rozwiązań proponowanym na naszym rynku są atestowane kasy Posnet-1 firmy POSNET z Piastowa k. Warszawy, produkowane w kooperacji z zakładami Mera-Błonie. Są to wyłącznie fiskalne terminale kasowe, a więc nie mogą pracować jako samodzielne stanowiska, a tylko w sieci. Jako serwer może być użyty komputer od 386 z zainstalowaną najtańszą wersją systemu Unix. Dzięki temu im więcej stanowisk jest obsługiwanych (a ich liczba jest praktycznie nieograniczona dzięki otwartości Unixa), tym mniejsze są koszty instalacji systemu. Oprogramowanie zapewnia pracę w trybie "on line", czyli wszystkie zmiany są natychmiast uwidaczniane na wszystkich stanowiskach, a dzięki właściwiściom Unixa i oprogramowania nieograniczone są liczby kasjerów na stanowisku oraz zdefiniowanych artykułów. Na serwerze mogą być dodatkowo zainstalowane programy obsługi magazynu oraz finansowo-księgowy włączony do systemu kasowego.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie kas fiskalnych należy pamiętać, że projektowane rozporządzenie Ministerstwa Finansów przewiduje odpis dla kas produkcji krajowej do wysokości 65% ceny kasy (nie więcej niż 25 mln na stanowisko) oraz ustalenie zerowej stawki VAT dla obrotu kasami krajowymi.


TOP 200