Język, o którym się mówi

Bezpieczeństwo

Firma SUN przy tworzeniu Javy duży nacisk położyła na zapewnienie bezpieczeństwa komputerom, na których mają być wykonywane programy napisane w tym języku. Wiąże się to z wprowadzeniem dość dużej liczby ograniczeń. Applety nie tylko nie mają dostępu do lokalnego dysku użytkownika, ale nawet nie mogą łączyć się z żadnym innym komputerem niż serwer WWW, z którego dany applet został ściągnięty.

To ostatnie ograniczenie może wydawać się przesadzone, ale okazuje się, że ma ono duże znaczenie w przypadku komputerów oddzielonych od reszty sieci przez tzw. ściany ogniowe (firewalls).

Także okienka, które wyświetlają applety, są wyraźnie zaznaczone i podpisane jako "untrusted", czyli "mało wiarygodne". Ma to zabezpieczyć użytkownika przed omyłkowym wybraniem takiego okienka wyświetlonego przez lokalny program i wpisaniem tam poufnych danych.

Napisanie za pomocą Javy wirusa czy nawet prostego konia trojańskiego wydaje się bardzo mało prawdopodobne. Jednak z oceną bezpieczeństwa należałoby się powstrzymać, aż do chwili wprowadzenia Javy do powszechnego użytku - pomysłowość sieciowych piratów w wymyślaniu sposobów robienia innym na złość czasami przerasta wszelkie wyobrażenia.

JavaScript, czyli Java dla opornych

Java, jak większość języków obiektowych, jest doskonała do pisania dużych aplikacji. Jednak czasami może pojawić się potrzeba napisania zaledwie kilkuwierszowego programu, którego zadaniem jest wykonanie prostych funkcji. Do realizacji takiego celu służy JavaScript - język opracowany przez Netscape we współpracy z Sunem, który można wykorzystywać bezpośrednio w plikach HTML. Program napisany w tym języku umieszcza się w obrębie dyrektyw <SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"> ... </SCRIPT>. Nie wymaga on (w przeciwieństwie do samej Javy) jakiejkolwiek kompilacji, jest bowiem w pełni interpretowany.

Jest to także język o wiele prostszy w obsłudze niż Java - nie zmusza programisty do tworzenia nowych klas, obiekty nie muszą mieć deklarowanych typów, a swoją filozofią przypomina nieco VisualBasic. JavaScript to język dla tych, którzy nie są programistami, a pragną do swoich stron WWW wstawić krótkie programy wykonujące mało złożone czynności.

JavaScript został zaakceptowany przez 28 wiodących firm komputerowych jako uzupełnienie Javy, z przeznaczeniem do pisania prostych aplikacji.

Więcej informacji na temat JavaScript można znaleźć pod adresemhttp://home.netscape.com/comprod/products/navigator/version_2.0/script/

Nowy standard?

Należy pamiętać, że praktycznie wszystko, co do tej pory mówiło się o Javie, dotyczyło jej wersji beta, czyli będącej w fazie testów. Dopiero 23 stycznia Sun oficjalnie udostępnił wersję 1.0. Niemal od samego początku informacjom o Javie towarzyszyło duże zainteresowanie.

Reakcje dużych firm produkujących oprogramowanie są bardzo obiecujące. W pracach nad Javą i programami narzędziowymi do niej bierze udział wiele dużych firm komputerowych - chociażby Borland, Microsoft, Symantec czy Macromedia. Niezależność od platformy sprzętowej jest tak dużym atutem Javy, że zdaniem wielu specjalistów może się ona stać obowiązującym standardem w sieci Internet. Tak duże zainteresowanie tym językiem zdaje się świadczyć, że jesteśmy świadkami kolejnego ważnego wydarzenia w Internecie, porównywalnego z pojawieniem się WWW.


TOP 200