Jeszcze o laureatach

Z racji natłoku ważnych wydarzeń z pewnym opóźnieniem zamieszczamy dokładniejszą charakterystykę produktów, które zdobyły nagrody na Międzynarodowych Targach Informatycznych InfoMan '93 w Gdańsku, w ramach Konkursu im. Stanisława Staszica. Nagrodzono 6 produktów w kategorii "administracja". W sprawozdaniu z targów przedstawiliśmy naszym Czytelnikom tylko głównego laureata, warszawską firmę UNIDATAX, zdobywcę Grand Prix za Uniwersalny System Analiz Spraw UniSAS i System Zarządzania (Obsługi) Gminnych Urzędów SZOGUN. Dziś - o zdobywcach dwóch równorzędnych Pierwszych Nagród i ich produktach.

Z racji natłoku ważnych wydarzeń z pewnym opóźnieniem zamieszczamy dokładniejszą charakterystykę produktów, które zdobyły nagrody na Międzynarodowych Targach Informatycznych InfoMan '93 w Gdańsku, w ramach Konkursu im. Stanisława Staszica. Nagrodzono 6 produktów w kategorii ''administracja''. W sprawozdaniu z targów przedstawiliśmy naszym Czytelnikom tylko głównego laureata, warszawską firmę UNIDATAX, zdobywcę Grand Prix za Uniwersalny System Analiz Spraw UniSAS i System Zarządzania (Obsługi) Gminnych Urzędów SZOGUN. Dziś - o zdobywcach dwóch równorzędnych Pierwszych Nagród i ich produktach.

Edukacja komputerowa MULTITRADE - I nagroda

Multitrade S.A. otrzymała Pierwszą Nagrodę w Konkursie im. Stanisława Staszica za Szkołę Komputerową Multitrade i edukację komputerową pracowników administracji państwowej, banków i innych sektorów gospodarczych. Od października 1991 r., Multitrade przeszkoliła ponad 4,5 tys. pracowników różnych szczebli administracji; od ministrów do pracowników księgowości i kasjerów. Szkoła prowadzi kilkadziesiąt cykli szkoleniowych, dostosowanych do różnych poziomów i zapotrzebowań klientów. Rozeznanie potrzeb klientów, którymi przeważnie są zakłady pracy, instytucje lub banki, jest w SKM wstępem do opracowania planów szkoleniowych; zakresu szkolenia, którzy pracownicy powinni być objęci szkoleniem, w jaki sposób powinno ono przebiegać, aby było najbardziej efektywne. Oprócz tego istnieje tzw. oferta podstawowa kursów dla osób zgłaszających się indywidualnie.

Na początku 1992 r. w Multitrade S.A. pracowało 30 osób. W chwili obecnej firma zatrudnia 50 pracowników etatowych, a prawie drugie tyle współpracuje ze Szkołą Komputerową w charakterze wykładowców. Ważnym wydarzeniem w historii SKM było uzyskanie w lipcu 1991 r. statusu Autoryzowanego Centrum Edukacyjnego SCO Unix (Santa Cruz Operation). Zaczęła wzrastać liczba słuchaczy i coraz rozleglejsza była tematyka szkoleń. Rok temu SKM otrzymała autoryzację na szkolenia od takich korporacji jak: Microsoft, WordPerfect i Oracle. Szkoła, jako jedyne Centrum w Europie Wschodniej posiada uprawnienia do przeprowadzania egzaminów na tytuł SCO Advanced Certified Engineer. Przyjeżdżają na nie obywatele z sąsiednich krajów, m.in. z Węgier, Czech i Słowacji. W Polsce odbywają się również spotkania dyskusyjne i szkoleniowe autoryzowanych wykładowców SCO. Ostatnie miało miejsce w Warszawie w końcu sierpnia br.

Niewątpliwie największym dotychczasowym osiągnięciem Szkoły Komputerowej Multitrade było uzyskanie w tym roku diamentowej nagrody dla najlepszego Centrum Edukacyjnego SCO Unix w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. The Santa Cruz Operation - twórca oprogramowania SCO UNIX, przyznaje co roku dwie nagrody dla autoryzowanych przez siebie szkół; jedną dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, drugą dla obu Ameryk i Dalekiego Wschodu. W pierwszej grupie, w której zwyciężyła SKM, współzawodniczyło ok. 100 ośrodków szkoleniowych.

System Obsługi Biura VIP-OFFICE - I nagroda

Równorzędną z SKM, pierwszą nagrodę w konkursie im. Stanisława Staszica w Gdańsku otrzymała warszawska firma IPIX za System Obsługi Biura VIP-OFFICE. System został zaprojektowany i zrealizowany w celu ułatwienia i zautomatyzowania prac biurowych, związanych z przechowywaniem i przeszukiwaniem dokumentów. System VIP- OFFICE ułatwia obsługę kartotek i pozwala tak uporządkować dokumenty, żeby można je szybko i sprawnie odszukać, przeglądać i ewentualnie wydrukować.

W skład systemu wchodzą aplikacje realizujące obsługę:

* Kartoteki korespondencji (pism wpływających i wychodzących z sekretariatu).

* Kartoteki wydanych poleceń służbowych wraz z monitorowaniem przebiegu ich wykonania i z automatycznym drukowaniem standardowych pism: zawiadamiających, przypominających i ponaglających, skierowanych do wykonawców.

* Poczty elektronicznej, opartej na rozpowszechnionym, międzynarodowym standardzie X.25, służącym do przesyłania pakietów po liniach telefonicznych.

* Notesu z terminarzem spotkań (dowolna godzina i długość) i MEMO spraw do załatwienia oraz kartotekę osób (adresy, telefony, itp.)

Wymienione aplikacje są dodatkowo wspomagane przez możliwość korzystania z dowolnego, zainstalowanego w komputerze, edytora tekstu oraz z będących częścią systemu VIP-OFFICE, różnych funkcji pomocniczych. Warunkiem korzystania z edytora jest skonfigurowanie jego wywołania w systemie VIP- OFFICE. Istnieje również możliwość zainstalowania w podobny sposób wywołania dowolnego zlecenia systemu operacyjnego z przeznaczonego do tego celu menu systemu VIP-OFFICE.

Schemat systemu okien (menu) służących do wywołania odpowiedniej aplikacji.

Aplikacje obsługujące kartoteki wykonują wszystkie podstawowe operacje: wprowadzania i modyfikacji pozycji w kartotece oraz sortowania, wyszukiwania, przeglądania i drukowania pozycji kartotekowych. Operacje te są wspierane przez szeroko zastosowany mechanizm słowników (adresów, osób, zadań, itp.), który pozwala na wprowadzenie zawartości wszystkich istotnych pól do danej pozycji kartoteki.

Poprawność zawartości pól opisu pozycji kartoteki jest każdorazowo weryfikowana na zgodność z wzorcem i zawartością słownika, co jest szczególnie istotne w przypadku ręcznego wprowadzania informacji i pozwala uniknąć większości podstawowych błędów w adresach i dekretacji pism.

Bardzo istotne jest w tym systemie to, że w każdym momencie pracy istnieje możliwość skorzystania z podpowiedzi wyjaśniającej aktualną sytuację na ekranie (opisy klawiszy, poszczególnych pól formatki, itp.)

Bazy danych, z których korzysta system są zapisane w formacie plików dBase III (DBF).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200