Jest się o co bić

IBM WebSphere

WebSphere to nazwa serii produktów IBM, zarówno nowych, jak i obecnych na rynku od dawna. Jednym z jej elementów jest serwer aplikacyjny.

Nowa wersja serwera WebSphere 4 to pełna realizacja specyfikacji J2EE, o kodzie wspólnym dla wszystkich platform systemowych, na których będzie oferowany. WebSphere zawiera pewne elementy specyfikacji EJB 2.0, w tym komponenty do obsługi komunikacji asynchronicznej (message-driven bean), korzystające z pakietu IBM MQSeries zamkniętego w otoczce JMS API. MQ-Series jest znany z niezawodności, nic więc dziwnego, że IBM używa tego produktu zamiast serwera JMS.

IBM dużą uwagę przywiązuje do elementów ułatwiających integrację aplikacji. Realizacja w WebSphere specyfikacji Java Connection Architecture służy do integracji różnych aplikacji, w tym projektowanych dla mainframe, za pośrednictwem standardowych sterowników (a` la JDBC).

iPlanet

iPlanet to firma powstała z połączenia części Suna i Netscape. W obliczu ostrej konkurencji ze strony BEA i IBM, firma unifikuje ofertę i konsoliduje różne technologie, w tym produkty integracyjne kupione z firmą Forte, technologie transformacji dokumentów opracowane przez Netscape, narzędzia programistyczne NetBeans.

iPlanet oferuje serię produktów do integracji aplikacji, komunikacji, prowadzenia handlu elektronicznego, obsługi katalogów opartych na firmowym serwerze aplikacyjnym iPlanet Application Server. Serwer iPlanet 6.0 to najbardziej kompleksowa realizacja specyfikacji J2EE (i powiązanych API).

Oracle

Promując Oracle9i Application Server, producent chwali się "niezniszczalnoś-cią" serwera, wyposażonego w liczne funkcje mające zapewnić niezawodność i wysoką dostępność, równoważenie obciążenia i obsługę klastrów. Oracle9i AS jest oparty na serwerze Apache i Orionie, motorze J2EE, licencjonowanym od Ironflare.

Oracle9i AS posiada liczne rozszerzenia specyfikacji J2EE: do serwera można dołożyć moduły do obsługi komunikacji szyfrowanej SSL, "szybkie CGI" do obsługi klienta ze stale czynnej puli połączeń, "portlety" do tworzenia portali, moduły do obsługi języka PL/SQL.

Oracle9i AS wyróżnia się rozbudowaną obsługą usług sieciowych, w których można korzystać nie tylko ze standardów SOAP, UDDI i WSDL, ale również z właś-ciwości funkcjonalnych wyższego poziomu - RosettaNet i ebXML.

Sybase

Sybase był jednym z pionierów rynku serwerów aplikacyjnych. Początkowo firma oferowała je jako pośrednią warstwę dla aplikacji rozproszonych PowerBuildera (PB), potem opracowała samodzielny produkt - Jaguar.

Enterprise Application Server (EAS) 4.1 to raczej zintegrowany zestaw istniejących produktów Sybase niż w pełni nowy produkt monolityczny. Jego zasadnicze elementy to PowerDynamo - serwer dynamicznych stron Web, komponentowy serwer transakcyjny Jaguar CTS, baza Adpative Server iAnywhere oraz środowiska programistyczne PowerJ i PowerBuilder.

EAS pozwala na osadzanie w serwerze aplikacji złożonych z różnych komponentów: COM/COM+, C/C++, CORBA, EJB i PowerBuildera. EAS jest jedynym serwerem pozwalającym na osadzanie (niewizualnych) komponentów PB.

Borland

Borland Enterprise Server 5.0 jest dostępny w trzech wersjach - Web, VisiBroker i AppServer. Tania edycja Web, przeznaczona do osadzania aplikacji Java ograniczonych do korzystania z JSP i servletów zawiera dwa produkty open source: Apache i Tomcat, kontener ser- vletów i JSP oraz napisaną w Javie lokalną bazę danych JDataStore.

Edycja VisiBroker to w zasadzie broker obiektowy służący do zarządzania komponentami C++ aplikacji rozproszonych zgodnych ze specyfikacją CORBA, uzupełniony możliwościami osadzania komponentów Java, komunikacji z innymi aplikacjami za pośrednictwem sterowników Java Connector Architecture oraz przez JMS.

Edycja AppServer to pełna implementacja platformy J2EE. Produkt jest certyfikowany przez Suna w zakresie zgodności z J2EE v. 1.3, ale zawiera również pewne rozszerzenia z opracowywanej specyfikacji J2EE v. 1.4. Obsługuje komponenty EJB 2.0, komponenty do komunikacji asynchronicznej JMS z innymi aplikacjami za pośrednictwem wbudowanego w App- Server serwera komunikacyjnego SonicMQ (firmy Progress Software).

Platforma Java

Java jest powszechnie akceptowanym językiem programowania obiektowego, ale jeszcze dwa lata temu podważano możliwość jej zastosowania jako platformy dla dużych aplikacji korporacyjnych. Dopiero wprowadzenie specyfikacji Java 2 Enterprise Edition (J2EE) rozwiało wątpliwości sceptyków. W efekcie, wszystkie dostępne na rynku serwery aplikacyjne to implementacje J2EE, nawet jeśli w większości są napisane w C/C++ i wyposażone w cechy specyficzne dla platformy systemowej, na której są uruchamiane. Tylko nieliczne serwery uruchamia się na maszynie wirtualnej Java (są więc niezależne od platformy).

J2EE zawiera następujące rozwiązania potrzebne do tworzenia, osadzania i zarządzania aplikacji:

  • Spójny zestaw funkcji programistycznych API.

  • Spójny model komponentowy we wszystkich warstwach aplikacji.

  • Komponenty wielokrotnego użytku, których właściwości można zmieniać w środowisku wykonawczym.

  • Zestaw usług, które można dynamicznie konfigurować w środowisku wykonawczym, bez konieczności wprowadzania zmian do logiki aplikacji.

  • Ramy architektoniczne upraszczające tworzenie złożonych aplikacji.

  • Zestawy najlepszych praktyk i wskazówek, pozwalających na wielokrotne używanie kodu aplikacji oraz polepszanie sprawności tworzenia i utrzymywania aplikacji.


  • TOP 200