Jaki będzie Windows Server 2003?

Microsoft zainicjował plan utworzenia tzw. self-managing computing enviroment. Jakich mechanizmów z tego obszaru można się spodziewać w pierwszym wydaniu systemu?

Wiele zmian i rozszerzeń wprowadzonych w Windows Server 2003 dotyczy ułatwień w zarządzaniu infrastrukturą IT. Z jednej strony, są to mechanizmy ułatwiające konfigurację samego serwera (m.in. bardzo silne narzędzia do konfigurowania serwera z poziomu wiersza poleceń i skryptów). Główne zmiany ułatwiające wdrożenie spójnego zestawu uprawnień związane są z polisami grupowymi. Ten mechanizm pozwala wygodnie definiować polisy (czyli zestawy zasad) na poziomie dowolnego węzła drzewa katalogów Active Directory.

Warto wspomnieć, że praktycznie całą konfigurację serwera można wykonać przy użyciu specjalnego programu zarządzającego. Chcąc dodać określoną funkcjonalność, administrator dodaje daną "rolę" do serwera i podaje parametry w kreatorze.

Często słyszy się opinie, że Windows Server 2003 to tylko poszerzony Windows 2000.

Zdecydowanie się z tym nie zgadzam. Liczba zmian i unowocześnień wprowadzonych do systemu jest ogromna. Takie możliwości, jak obsługa do 512 GB pamięci i 64 procesorów do wersji Datacenter czy tworzenie 8-węzłowego klastra do wersji Enterprise i Datacenter, stanowią o wyjątkowej skalowalności tego systemu. Dodatkowo o jego przewadze decydują nowe możliwości zarządzania środowiskiem informatycznym, obsługa z wiersza poleceń większości usług i komponentów systemu, zwiększenie wydajności serwera plików o ponad 50 procent, pełne środowisko serwera aplikacji i usług webowych oraz unowocześniony system zarządzania pamięcią.

Prognoza dla Windows Server 2003: umiarkowana popularność

Badania przeprowadzone przez Yankee Group pokazują, że na przyszły rok planuje się zastąpić systemem Windows Server 2003 tylko 12 proc. instalacji Windows. To znacznie mniej niż w wypadku serwera Windows 2000 w pierwszych 12 miesiącach po premierze (30 proc.).

Wyniki badań Yankee Group pokazują, że 34 proc. z tysiąca respondentów zamierza wdrożyć ten system. Spośród nich aż 63 proc. nie ma jednak jeszcze żadnego terminarza w tym względzie, a jedynie 7 proc. (czyli około 2 proc. wszystkich respondentów) planuje wdrożenie natychmiastowe.

Kolejne 11 proc. deklarujących wdrożenie zamierza to zrobić w ciągu trzech do sześciu miesięcy; 5 proc. w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy i 14 proc. w ciągu dwunastu miesięcy. Prawie 51 proc. respondentów nie określiło jeszcze, czy będzie wdrażać ten system, a 15 proc. zadeklarowało, że tego nie zrobi.

Spośród tych ostatnich 42 proc. informuje, że nie ma istotnych powodów biznesowych, aby to uczynić. Kolejnych 13 proc. nie stać na nowy program licencyjny (6.0) - 12 proc. z powodu braku jakichkolwiek środków, a 9 proc. zamierza przejść na Linux. W Windows Server 2003 Microsoft skupił się na konsolidacji, bezpieczeństwie, wydajności i łatwości użytkowania. Mechanizmy tego

systemu obejmują wbudowaną obsługę .Net, procesorów 64-bitowych i wzbogacone usługi katalogowe Active Directory.

(jm)


TOP 200