Jak uchronić firmę przed problemami wdrożenia systemu Business Intelligence?

Jak wskazują wyniki analizy występowania problemów na poszczególnych etapach wdrożenia BI, najważniejsze ryzyka pojawiają się najczęściej w pierwszych etapach projektu. Warto zatem rozważyć, czy nie należy przeprowadzić przeglądu i analizy ryzyk na początku projektu. Trzeba wówczas zidentyfikować potencjalne problemy, zanim wystąpią i zweryfikować, czy są jakieś symptomy ich wystąpienia. Dotyczy to także tych ryzyk, które mogą objawić się na dalszych etapach realizacji projektu. Następnie na bazie zweryfikowanych symptomów i własnych doświadczeń z zarządzania ryzykiem, należy przeanalizować prawdopodobieństwo wystąpienia poszczególnych ryzyk i ich potencjalny wpływ na projekt.

Dla ryzyk o największym prawdopodobieństwie wystąpienia i największych negatywnych skutkach dla projektu należy zaplanować adekwatne działania zaradcze. Informacje te pozwolą nam podjąć świadomą i racjonalną decyzję, które z ryzyk powinniśmy zmitygować, które wymagają tylko obserwacji, a które możemy po prostu zignorować.

Nawiązując do pytania postawionego na wstępie: "Jak uniknąć problemów przy wdrożeniu systemu BI i czy istnieją systemy wczesnego ostrzegania o potencjalnych trudnościach?", moglibyśmy odpowiedzieć, że uniknąć wszystkich problemów zapewne się nie da dopóty, dopóki nie mamy wpływu na wszystkie czynniki decydujące o przebiegu projektu i dopóki jest jakiś element niepewności. Można natomiast niepewność tę kontrolować i przygotować się na jej ewentualne skutki. Pomoże w tym zarządzanie ryzykiem w projekcie, które stanie się czymś w rodzaju systemu wczesnego ostrzegania o potencjalnych trudnościach.

Jarosław Wierzchucki jest project managerem w K2 Consulting


TOP 200