Jak się pozbyć drogiej gotówki?

Natomiast ograniczenie wykluczenia finansowego to głównie zadanie dla sektora bankowego, aby upowszechniło posiadanie rachunku bankowego wśród osób powyżej 60 roku życia, studentów, gospodarstw domowych o niskich dochodach i osób niepełnosprawnych. Metodą może być rezygnacja z opłaty za prowadzenie rachunku i wydawanie masowo kart debetowych.

Ten cel wiąże się ze zwiększeniem wykorzystania rachunków bankowych i bezgotówkowych instrumentów płatniczych oraz zmniejszeniem kosztów bezgotówkowych usług płatniczych. Na razie jesteśmy pod tym względem daleko w tyle za przeciętną w Unii Europejskiej. Musi zatem nastąpić właściwa promocja takich form płatności. Szansą jest np. wprowadzenie wielofunkcyjnej ogólnopolskiej karty miejskiej.

Jednocześnie uczestnicy systemu płatniczego muszą zainwestować w rozbudowę infrastruktury związanej z obrotem bezgotówkowym, począwszy od upowszechnienia terminali POS, bankomatów (ale traktowanych jako narzędzie do realizacji bardziej wyrafinowanych usług) i płatności w Internecie. Notabene dzisiaj karty płatnicze przyjmuje tylko 135,5 tys. punktów handlowo-usługowych, zaś bankomatów jest łącznie 11,5 tys., z czego najwięcej jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ale np. w województwie podlaskim jest mniej bankomatów (280) niż w Łodzi (314).

W ślad za tym konieczne jest pogłębienie wiedzy o obrocie bezgotówkowym oraz zwiększenie zaufania do usług bankowych. Także musi nastąpić wsparcie realizacji krajowych i międzynarodowych programów i projektów, jak zwłaszcza Jednolity Obszar Płatności w Euro SEPA, który spowoduje zmianę struktury rynkowej polegającą na utworzeniu efektywnej infrastruktury wymiany zleceń płatniczych w skali Europy.

Oczywiście czynnikami determinującymi chęć upowszechnienia obrotu bezgotówkowego są przejście w przyszłości do strefy euro i organizowanie w 2012 r. mistrzostw Europy w piłce nożnej. "Rozwój obrotu bezgotówkowego przed wejściem Polski do strefy euro oznacza mniej banknotów i monet w złotych w obiegu, a to z kolei prowadzi do istotnej redukcji kosztów związanych z wymianą waluty - mniejsze zapotrzebowanie na gotówkę w euro" - głosi Strategia. Gotówka jest zbyt droga, żeby się nią już teraz posługiwać. Czas to zrozumieć i wziąć sobie do serca cele tej Strategii.

Korzyści dla przedsiębiorców:

- Umożliwienie zwiększenia akcji kredytowej banków wobec przedsiębiorstw z uwagi na wzrost bazy depozytowej w bankach.

- Ograniczenie obsługi pieniądza gotówkowego, a tym samym obniżenie kosztów działalności.

- Ograniczenie strat związanych z przestępstwami i oszustwami gotówkowymi.

- Poprawienie jakości i bezpieczeństwa bezgotówkowych usług płatniczych i zwiększenie stopnia ich automatyzacji.

- Możliwość obniżenia kosztów z tytułu zmniejszenia opłat od bankowych usług płatniczych.

Korzyści dla społeczeństwa:

- Zwiększenie wygody i bezpieczeństwa dokonywania płatności.

- Ograniczenie strat związanych z przestępstwami i oszustwami gotówkowymi.

- Możliwość obniżenia kosztów z tytułu zmniejszenia opłat od bankowych usług płatniczych.

- Podniesienie poziomu edukacji na temat bankowości i obrotu bezgotówkowego.

- Rozszerzenie zakresu infrastruktury płatniczej.

Źródło - Związek Banków Polskich


TOP 200