Jak napisać CV dla branży IT – 16 błędów, których możesz uniknąć

Błąd 6: niewyraźne pozycjonowanie

"Jeżeli przeglądający Twoje CV pracodawca nie jest w stanie szybko zorientować się, na jakie stanowisko aplikujesz, najlepiej przemyśl CV raz jeszcze" – mówi Simpson. "Osoba czytająca CV powinna być w stanie w ciągu jednej, dwóch sekund powiedzieć, na jakiego rodzaju i jakiego szczebla stanowisko kandydujesz. Wpisując nazwę stanowiska, hasło i branżowe słowa kluczowe, możesz wyraźnie pokazać, w jaki sposób Twoje cele zawodowe wpisują się w potrzeby firmy" – dodaje.

Błąd 7: za mało strategii

Na wyższych szczeblach kariery w branży IT trzeba dowieść, że posiada się umiejętności tworzenia strategii technologicznej, pozyskiwania poparcia interesariuszy oraz obrony wizji firmy. To kluczowy wymóg, mimo to, większość CV w branży IT nie spełnia tego kryterium.

Zobacz również:

  • Microsoft i Quantinuum twierdzą, że otworzyły nowy rozdział w rozwoju komputerów kwantowych
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

"Starsi kierownicy ds. IT muszą zaprezentować umiejętność łączenia strategii technologicznej z realizacją potrzeb i celów biznesowych firmy, w oparciu o spójne historie sukcesu. Właściwie kształtując takie części CV jak streszczenie doświadczenia, opisy stanowisk czy osiągnięć, kandydat do pracy na stanowisku kierowniczym może dać pracodawcy do zrozumienia, że potrafi wykorzystywać technologie jako kluczowy czynnik sukcesu biznesowego – a tego właśnie poszukuje większość firm" – wyjaśnia Hay.

Błąd 8: nieprawidłowy format CV

Przy tworzeniu CV technologicznego można skorzystać z jednego z dwóch formatów: chronologicznego i hybrydowego. Pracodawca chce wiedzieć, co robiłeś, dla kogo i w jakim przedziale czasu. Zazwyczaj skupia się na ostatnich 7-8 latach Twojej kariery. Chce zrozumieć środowisko technologiczne, w którym pracowałeś, w tym wielkość i złożoność działu IT.

Jest kilka innych branż, w których zaszły podobne potężne zmiany, co w branży technologicznej. W ich przypadku osiągnięcia z 2013 roku mają zupełnie inny kontekst technologiczny i biznesowy niż coś, co zostało dokonane wiele lat wcześniej. "Funkcjonalne formaty CV mają na celu zminimalizowanie luk w pracy i umiejętnościach, ale nie są dobrym wyborem, jeśli chodzi o stanowiska technologiczne" – mówi Hay.


TOP 200