Jak IT będzie zarządzać energią

Edukacja i współpraca eko-energetyczna

W budynkach - zaczynając już od etapu projektowania - podobnie jak w nowoczesnych samochodach, należy wprowadzać komponenty i systemy zapewniające maksymalną efektywność energetyczną. Aby skutecznie rozwiązać problem energetyczny (uwzględniając zarówno aspekt ekologiczny, jak i ekonomiczny), konieczne jest też stworzenie ekosystemu opartego na pełnej współpracy różnych dostawców - systemów IT, zasilania, klimatyzacji i sterowania budynkami. Energetycy i specjaliści IT muszą połączyć siły. "Protokół IP może odegrać niemałą rolę jako platforma integracyjna" - uważa Neil Rasmussen.

2%

za tyle globalnej emisji CO2 do atmosfery jest odpowiedzialna branża IT.

Niezbędna jest także edukacja energetyczna. Energy University (myenergyuniversity.com) to oferowana od czerwca, oparta na platformie WWW, inicjatywa edukacyjna Schneider Electric. Jest ona kontynuacją rozpoczętych przed siedmiu laty programów szkoleniowych. Wszyscy poszukujący technicznej wiedzy na temat aplikacji i narzędzi do zarządzania energią, kalkulatorów ROI i różnych metod optymalizacji poboru mocy (w fabryce, budynku, po gniazdko elektryczne w domu) mogą wybierać spośród 11 bezpłatnych kursów (do końca roku będzie ich 25), obejmujących m.in. "Ekonomię efektywności energetycznej" czy "Efektywność centrum danych: ograniczanie zużycia energii". "Inwestycja w wyedukowanych technicznie klientów przynosi wymierne korzyści firmie" - zaznaczył Paul Hamilton, wiceprezes Energy University.

Energia pod kontrolą

Aktywne zarządzanie energią ma ułatwiać, wprowadzona w czerwcu br. przez Schneider Electric architektura

EcoStruXure. Jest to ekosystem energetyczny dla dużych centrów danych, integrujący i optymalizujący działanie różnych systemów pracujących w budynku lub zakładzie produkcyjnym. Ta platforma, będąca rozszerzeniem oferowanego od 2003 r. przez APC rozwiązania InfraStruXure dla małych centrów danych, realizuje postulat pełnej konwergencji systemów energetycznych i komputerowych, chłodzenia, sterowania i zarządzania - zintegrowanych z aplikacjami i systemami biznesowymi. Może także okazać się sposobem na przełamywanie występujących często barier i braku komunikacji między różnymi działami w firmie, odpowiedzialnymi dotychczas osobno za systemy zasilania, klimatyzacyjne, bezpieczeństwa, administracji oraz IT.

Zwiększający się stale potencjał "zielonej energii", pochodzącej z alternatywnych źródeł zasilania zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko wśród proekologicznych grup, ale także zarządów dokładnie liczących koszty. Upowszechnianie się i zwiększanie zapotrzebowań na tego typu rozwiązania to m.in. efekt wprowadzania kolejnych innowacji, zwiększających efektywność energetyczną i przynoszących wymierne oszczędności. Prosty sposób na ograniczanie kosztów to budowa centrów danych tam, gdzie jest dostępna tańsza energia.


TOP 200