InterBase dla wszystkich

Klient Java

Z bazą InterBase dostarczany jest sterownik InterClient zgodny ze specyfikacją JDBC, umożliwiający dostęp do bazy z aplikacji w Javie.

Ułatwione administrowanie bazą

Wiele funkcji wykonywanych w typowych systemach baz danych przez administratora systemu w InterBase wykonuje się samoczynnie. Aby optymalizować miejsce na dysku i zajętość pamięci, InterBase wykonuje automatyczne odzyskiwanie przestrzeni po usuniętych danych i indeksach. InterBase nie wymaga wstępnego przydzielania przestrzeni na dysku na dane: baza powiększa się, aż do osiągnięcia maksymalnego rozmiaru pliku 4 GB w systemach 32-bitowych. Dalszy wzrost jest możliwy przez podanie podczas pracy systemu nazwy kolejnego pliku. Optymalizator zapytań samoczynnie korzysta ze statystyki wykorzystania bazy, umożliwiając szybkie wykonywanie zapytań.

Wsparcie dla wersji narodowych

Standardowo InterBase zawiera definicje narodowych zestawów znaków wielu popularnych języków (w tym również języka polskiego za pośrednictwem strony kodowej ISO Latin), które mogą być używane do zapisywania tekstowych danych w bazie, oraz definicje kolejności sortowania w tych językach. W przypadku innych języków istnieje metoda zdefiniowania włas-nych zestawów znaków i sekwencji sortowania oraz przypisania ich do bazy na poziomie pojedynczej tabeli lub całej bazy danych. InterBase pozwala również na posługiwanie się standardem Unicode kodowania znaków na dwóch bajtach.

Pomoc on-line

Programiści korzystający z InterBase wymieniają między sobą informacje, dokumenty i narzędzia ułatwiające opracowania aplikacji dla tej bazy. InterBase Software ustanowiła dla nich listę dyskusyjną pod adresemhttp://www.mers.com .

Platformy

InterBase 5.0 działa na Windows 95 i NT (na procesorach Intela), Sun Solaris i HP UX. InterBase 4.x jest dostępna pod Windows 3.x, Novell NetWare, SCO OpenServer, IBM AIX, Open VMS (na procesorach Alpha) i innych platformach unixowych. Obecnie InterBase 4.2 jest również dostępna w systemie Red Hat Linux. Planowane jest sukcesywne przenoszenie InterBase 5.0 na pozostałe platformy.

Baza trzeciej generacji

Z Paulem Beachem, dyrektorem ds. rozwoju aplikacji biznesowych w firmie Interbase Software, rozmawia Marian Łakomy.

Co to znaczy, że InterBase jest bazą unikatową?

Jeżeli przyjrzymy się większości popularnych baz danych, Oracle, Sybase czy DB2, można zauważyć, że jest to wiele warstw technologii nałożonych na siebie. Gdy baza InterBase pojawiła się na rynku, wbudowaliśmy w nią wiele możliwości, których nie miała żadna inna baza. Nadal tak jest, że wiele z tego, co jest dostępne w InterBase, nie występuje w innej. Na przykład - od 5-6 lat w InterBase jest dostępna funkcja Erase, która pojawiła się dopiero w Oracle8. Od wielu lat InterBase jest wyposażona w możliwość powiadamiania o zdarzeniach w bazie - tzw. dynamiczne zdarzenia pojawiły się dopiero niedawno w innych bazach.

Wiele się mówi ostatnio na temat tzw. serwerów uniwersalnych, które mogą przechowywać w bazie rozszerzone i multimedialne typy danych. My mamy to od początku: w InterBase można np. zapamiętać kompletny upakowany film wideo.

Technologia trygerów w InterBase to nadal najlepsza realizacja na rynku. Jest wiele rozwiązań, które po raz pierwszy pojawiły się w InterBase.

Dla kogo jest przeznaczona InterBase? Dla twórców testujących swoje aplikacje? Czy może służyć do uruchamiania wielkich aplikacji, krytycznych dla działania przedsiębiorstwa?

Patrząc z punktu widzenia programisty, InterBase - dzięki zaawansowanym właściwościom funkcjonalnym - jest doskonła do opracowania wyrafinowanych aplikacji. Programistę nie interesuje już serwer bazy. W zakresie rozpowszechniania aplikacji, InterBase w zasadzie jest przeznaczona do obsługi aplikacji oddziałowych, wbudowanych aplikacji lub do programowanych urządzeń powszechnego użytku. Istnieją duże instalacje, korzystające wyłącznie z InterBase, opracowane jako systemy rozproszone. Nie proponujemy jednak InterBase do obsługi baz o terabajtowych rozmiarach ani obsługiwania tysięcy użytkowników.

Co to są wbudowane aplikacje (embedded applications)?

Jeżeli programista opracuje przykładową aplikację kadrowo-płacową, kasę fiskalną czy obsługę sprzedaży, to sprzedaje klientowi aplikację, nie zaś bazę danych. Tymczasem w aplikacji musi być "zaszyta" baza danych do obsługi danych z aplikacji.

Jaki jest rozmiar bazy InterBase?

Z 50 MB na CD z InterBase, 48 MB zajmuje dokumentacja, 1 MB to plik pomocy na bieżąco, zaś sama baza zajmuje tylko 1 MB. Udało nam się kod bazy, napisanej początkowo dla systemu VMS, przenieść pod Unixa, a nawet na 16-bitowy Windows 3.x.

Dlaczego InterBase w Linuxie?

Linux to stabilny, kompletny i tani Unix, cieszący się ogromnym zainteresowaniem programistów. Współpracujemy z firmą, która dokonała przeniesienia InterBase 4 pod ten system, myśmy go zaś przetestowali, dostosowali do wymagań rynkowych i pozwolili na swobodne ściąganie z sieci. Linux zyskuje coraz większą popularność, nie chcemy więc pozostać w tyle. W ciągu ok. 2 miesięcy pojawi się InterBase 5.0 dla Linuxa, tym razem do kupienia.

Czy InterBase Software zamierza przenieść swoją bazę pod Windows CE lub wbudować wsparcie dla Javy?

Nie mogę tego komentować. Windows CE jest ważną platformą dla aplikacji wbudowanych, śledzimy jej rozwój uważnie. Podobnie traktujemy Javę.

Jaka jest przyszłość InterBase?

Najważniejsza jest dobra pozycja na rynku aplikacji wbudowanych. Będziemy więc rozwijać ten system w takim kierunku, jaki jest potrzebny programistom tego typu aplikacji. W następnej wersji zamierzamy wbudować możliwości replikacji, lepsze wsparcie typów danych zgodnie ze standardem SQL, w tym czasu i daty, oraz opublikować API do zarządzania bazą danych do użytku programisty.


TOP 200