Integracja z partnerami

Portal na szybko

Pakiet exteNd Director jest przeznaczony do szybkiego tworzenia portali korporacyjnych. Zastąpił on produkt o nazwie Novell Portal Services (NPS). Wraz ze zmianą nazwy zmieniła się też idea budowy portali.

Director jest bodaj pierwszym dużym rozwiązaniem portalowym, które korzysta ze specyfikacji JSR 168, czyli tzw. portletów (elementy, z których są budowane portale).

Novell obszedł część braków w specyfikacji JSR, m.in. samodzielnie opracował mechanizm arametryzowania portletów i ich klonowania.

Uzupełnieniem exteNd jest WorkBench - środowisko programistyczne Java. Prawdopodobnie kolejne wersje pakietu także będą zawierać mechanizmy do graficznego projektowania przepływów w portalu.

Wszystkie narzędzia wchodzące w skład exteNd cechują prostota i łatwość obsługi. Trudno sobie wyobrazić prostszy sposób wgrywania komponentów EJB czy tworzenia komponentu na podstawie przechwyconej sesji Telnet z systemu legacy. Dzięki temu, jak przekonuje Novell, bardzo szybko można stworzyć wersję pilotażową przyszłego rozwiązania, a przede wszystkim sprawdzić, czy dany projekt w ogóle można zrealizować.

Potrzebne inwestycje

W seminarium zorganizowanym pod koniec listopada br. przez Novell Polska wzięli udział przedstawiciele dużych firm zajmujących się integracją systemów. Pakiet exteNd to nowość nie tylko dla nich, ale i dla Novella. Jarosław Kowalski, szef polskiego oddziału, nie ukrywa, że obecnie nie zatrudnia inżyniera dedykowanego linii exteNd. Chce, aby na początku odpowiednie kompetencje zdobyli partnerzy. Ci jednak chcieliby się uczyć exteNd podczas wdrożeń u klientów, a nie poprzez szkolenia. Takie podejście nie spotyka się z akceptacją Novella, który oczekiwałby choćby niewielkich inwestycji ze strony partnerów jako gwarancji zaangażowania w promocję nowej technologii.

Należy dodać, że exteNd nie jest rozwiązaniem tanim. Pakiet wraz z licencją na serwer jednoprocesorowy kosztuje ok. 90 tys. USD.

Tylko narzędzia Director i Composer to koszt rzędu 50 tys. USD. Przedstawiciele Novell Polska zaznaczają jednak, że są to kwoty z oficjalnego cennika, sugerując tym samym, iż w ramach promocji rozwiązania na polskim rynku są gotowi do negocjacji.

Szkoła w szkole

Pierwszym użytkownikiem exteNd Suite będzie Towarzystwo Edukacji Bankowej SA. Holding zarządzający 35 szkołami policealnymi i czterema szkołami wyższymi w całej Polsce wykorzysta narzędzia Novella do budowy rozwiązania portalowego dla 8 tys. studentów i ok. tysiąca wykładowców.

Projekt zakłada stworzenie:

  • portalu dla studentów zawierającego m.in. materiały do nauki, plany zajęć, informacje o postępach w nauce

  • portalu dla pracowników obejmującego zarządzanie procesami biznesowymi

  • systemu dla centrali w Poznaniu, z którego kierownictwo mogłoby czerpać informacje o całej firmy, w tym o działalności filii Novell exteNd Suite będzie również wykorzystany do obsługi serwisu internetowego TEB SA.
Wdrożenie prowadzone przy udziale firmy informatycznej ma się rozpocząć w przyszłym roku. "Mamy świadomość, że jako pierwszy klient będziemy razem z dostawcą uczyć się tego rozwiązania" - mówi Jacek Kulik, zastępca dyrektora TEB SA.

Novell liczy na pomyślne zakończenie jeszcze trzech trwających przetargów, w których exteNd jest brany pod uwagę.


TOP 200